NIEZBĘDNIK

Zastanawiasz się co zabrać ze sobą w góry? Wszystkich wybierających się do Warowni zachęcamy do przeczytania tej zakładki. Znajdziecie tu kilka praktycznych informacji 🙂

Co zabrać ze sobą?

NOCLEGI:

✅ Pamiętajcie, że Warownia nie jest hotelem, a raczej górską bazą noclegową 🙂 Dokładne informacje o obiekcie oraz zdjęcia znajdziecie Państwo tutaj: NOCLEGI I IMPREZY W WAROWNI
Jeśli nie zrobiliście tego wcześniej, sprawdźcie koniecznie warunki pobytu u nas!

✅ Prosimy pamiętać o śpiworach! W pokojach są prześcieradła oraz poduszki, ale śpiwór konieczny jest własny.

✅ Do dyspozycji naszych gości są także wełniane koce wojskowe – jeśli potrzebujecie koca, poproście osobę obsługującą w bufecie o wydanie koca do pokoju.

✅ Psy są mile widzianymi gośćmi w Warowni. Każdy psiak dostaje u nas legowisko i miskę w domku, w którym nocuje, prosimy tylko o wcześniejszą informację, jakiego rozmiaru legowisko przygotować.

Bardzo prosimy o sms (604522055) przy wchodzeniu na teren, żebyśmy zdążyli zabrać nasze warowniowe psiaki.
W czasie pobytu w Warowni prosimy, aby pies był na smyczy – ze względu  na komfort innych gości.

✅ W domkach jest ogrzewanie oraz małe czajniczki – prosimy, aby nie brać ze sobą dodatkowego sprzętu z wysokim poborem prądu, bo grozi przeciążeniem sieci i wybiciem bezpieczników.

Oprócz tego wrzątek jest dostępny w halli, bezpłatnie.

✅ Prosimy, aby w czasie pobytu nie wynosić z pokoju żadnych sprzętów (koców, ławek itp), a jeśli macie Państwo ze sobą rowery – prosimy, aby nie wstawiać ich do pokoju ze względu na uszkodzenie drewnianej podłogi.

✅ Doba hotelowa zaczyna się o godzinie 14:00 i kończy się o godzinie 11:00 i do tego czasu bardzo prosimy o wykwaterowanie pokoi ze względu na konieczność sprzątnięcia ich dla kolejnych gości.

POSIŁKI I HALLA

✅ Halla jest czynna w godzinach 9:00 –21:00. Śniadania wydajemy od godziny 9:00.

✅  BUFET
W bufecie na bieżąco można zamówić małe posiłki  – kiełbaski z patelni, jajecznicę, bigos itp., pełne menu na dany dzień jest dostępne na miejscu.

✅ HERBACIARNIA
Zapraszamy również do naszej herbaciarni na dzbanek aromatycznej herbaty – zielona, pu-erh, czarna w kilku odmianach, serwowana ze słodkim poczęstunkiem.

✅ PIWO RZEMIEŚLNICZE
Po przygodach na szlaku zapraszamy na znakomity złoty trunek z browaru Wielka Sowa (w trakcie wycieczek szkolnych alkohol nie jest dostępny).

✅ Własne naczynia nie są konieczne – jeśli macie Państwo zamówione posiłki, naczynia jednorazowe będą udostępniane przy posiłku.

✅ Jeżeli nie zarezerwowaliście Państwo posiłków, a jesteście nimi zainteresowani, prosimy o uprzedzenie nas koniecznie możliwie szybko! Są dostępne śniadania i kolacje w formie bufetu kanapkowego oraz obiady cateringowe dla większych grup.
Zwracamy uwagę, że rezygnacja z wcześniej zamówionych świadczeń (noclegu czy posiłku) w dniu przyjazdu wiąże się z poniesieniem ich kosztów – prosimy o przemyślane zamówienia.

TEREN WAROWNI:

✅ Prosimy pamiętać, że na całym terenie obiektu obowiązuje ZAKAZ PALENIA, a budynki wyposażone są w czujniki dymu. Miejsca wyznaczone do palenia wskaże Państwu obsługa przy przyjeździe.

✅ Na terenie Warowni są wyznaczone miejsca ogniskowe, z których można samodzielnie i bezpłatnie korzystać. Drewno (suche gałęzie) jest do samodzielnego pozyskania w najbliższej okolicy.
Jeśli macie Państwo zamówioną kolację ogniskową, gałęzie na ognisko także trzeba zgromadzić samodzielnie.

ZAJĘCIA:

✅ Jeżeli macie Państwo zamówione zajęcia ASG – mogą się przydać własne rękawice taktyczne (będą udostępnione, ale czasem nie pasuje rozmiar).
Jeżeli macie Państwo zamówione nocne zajęcia – przyda się latarka.
Na wszystkie zajęcia potrzebne będą porządne buty ponad kostkę i wygodne ubranie.

WAŻNE! STANDARDY ZACHOWANIA 

✅ Szanowni Goście, pamiętajcie, że Warownia leży na uboczu, ale są tu także inni nocujący i sąsiedzi. Cisza nocna u nas nie musi być drobiazgowo przestrzegana, ale prosimy o takie zachowanie, które nie będzie przeszkadzać innym.

✅ W związku z powyższym prosimy, aby NIE WNOSIĆ do Warowni własnego NAGŁOŚNIENIA.

✅ Jeśli inni goście będą zakłócać Państwa wypoczynek w nocy, prosimy o kontakt z obsługą Warowni.

ROZLICZENIA

✅  Na miejscu możliwe jest rozliczenie gotówką, kartą lub w formie przelewu on-line.
Z góry dziękujemy!

WYCIECZKA LUB IMPREZA:

  • JEŚLI nocujecie w Warowni, KONIECZNIE ZABIERZCIE ŚPIWORY!
  • własny kubek – przydaje się, bo jednorazowe wydawane przy posiłkach nie zawsze wystarczają.
  • menażka lub miska i sztućce – zapewniamy jednorazowe naczynia, ale można mieć swoje własne. I bardziej ekologicznie!
  • wygodne buty, najlepiej nad kostkę, do wypraw w teren. Buty powinny mieć grubą, porządną podeszwę, uchronią Was przed poślizgiem i bólem stóp, odbitych na kamienistych ścieżkach.
  • buty typu trampki – do wspinaczki na ściankę oraz do chodzenia po ośrodku. Do obydwu celów wystarczą zwykłe halówki z miękką podeszwą.
  • okrycie przeciwdeszczowe – o ile ktoś nie jest odporny na deszcz, powinien je mieć ze sobą. Pogoda u nas potrafi zmienić się bardzo szybko. Deszcz nie przeszkadza nam w prowadzeniu zajęć, ale uczestnikom czasem sprawia dyskomfort 🙂
    (W miarę możliwości, niech to nie będą jednorazowe foliowe peleryny. Utrudniają poruszanie się, a w przypadku łazikowania w terenie, połowa z nich zostaje na pierwszych napotkanych krzakach)
  • wygodne ubranie terenowe, którego nie będzie szkoda wybrudzić, a nawet uszkodzić – niezależnie od wybranego pakietu zajęć możecie się spodziewać bliskich spotkań z terenem, błotnistych ścieżek, zetknięcia z linami lub mokrą skałą przy wspinaczce. Zawsze może się zdarzyć otarcie ubrania, zahaczenie lub wybrudzenie – lepiej niech nie spotka waszych najdroższych ciuchów 😉 Zresztą, w górach liczy się wygoda, a nie moda.
    Co polecamy?
    • spodnie – idealne na taką okazję są wszelkiej maści bojówki
    • góra – na chłodne pory roku bielizna termoaktywna, luźna bluza, na wierzch kurtka typu softshell. Na cieplejszą pogodę wystarcza zwykły t-shirt.
  • niewielką butelkę z napojem, najlepiej wodą – wiadomo, zawsze lepiej mieć ze sobą, tak, jak nagłe załamania pogody, tak i upały zdarzają się podczas naszych zajęć, zwłaszcza w szczycie sezonu, maju i czerwcu.
  • cieplejszy ciuch – na wypadek załamania pogody i na zimne wieczory, w zupełności wystarczy polar lub sweter, chyba, że jedziecie na wycieczkę jesienią lub zimą, wtedy przyda się też ciepła kurtka.
  • latarkę na nocne wyprawy – absolutnie niezbędny przedmiot, nawet jeśli w programie nie wybraliście nocnych wypraw. Latarka przydaje się zawsze, podczas późniejszych powrotów do ośrodka albo podczas zwiedzania podziemnych pomieszczeń.

OBOZY SILBERBERG:

  • ŚPIWÓR – nocleg w Warowni wymaga posiadania własnego śpiwora. Do dyspozycji gości są również wojskowe wełniane koce, prześcieradła oraz małe poduszeczki.
  • miska, kubek, sztućce – uczestnicy obozów i larpów jedzą posiłki z własnych naczyń. Na obozy Silberberg w klimacie fantasy polecamy naczynia i kubeczki stylizowane wyglądem na historyczne – cynowe, gliniane czy kamionkowe miski i kufelki, jeśli obawiacie się, czy się nie stłuką – zabierzcie drewnianą toczoną miseczkę czy drewniany kufelek.
    UWAGA!
    Na fabułę Silberberg (fantasy) nie bierzemy menażek harcerskich, naczyń ze stali nierdzewnej czy innych ewidentnie współczesnych wynalazków.

STRÓJ:

Każdy uczestnik może wypożyczyć podstawowy strój fabularny. Jednak trzeba pamiętać, że strój fabularny, czy to z przydziału, czy własny, najczęściej obejmuje warstwę wierzchnią. Co najlepiej dobrać pod spód, aby nie robiło problemów?
Przede wszystkim dobierzcie rzeczy wygodne i w stonowanych kolorach, bez nadruków, odblasków, chemicznych kolorów.

  • BUTY W TEREN, muszą być wygodne, przynajmniej dwie pary, z czego jedna koniecznie typu górskiego na mocnej podeszwie, najlepiej ponad kostkę. Aby wyglądały bardziej fantasy, można pomyśleć o dodaniu cholewki skórzanej.
    Stanowczo odradzamy buty sportowe, szczególnie z odblaskami!
    Na larpy Silberspace polecamy obuwie wojskowe lub trekkingowe.
  • LEKKIE BUTY – w razie upału lub do chodzenia po Warowni. Polecamy lekkie, skórzane sandały.
  • SPODNIE – najlepsze będą ciemne dżinsy lub bojówki, mogą być także spodnie dresowe czy dla dziewcząt legginsy. Prosimy jednak unikać rozmaitych współczesnych ozdób, naszywek, logo, odblaskowych pasków itp. – w połączeniu ze stylizowanym na średniowieczny strojem wierzchnim wyglądają stanowczo źle.
  • COŚ NA DESZCZ – tutaj bardzo mocno odradzamy wszelkie plastikowe i foliowe pelerynki – nie ma możliwości używania takowej w czasie fabuły. Dobrym i dość tanim rozwiązaniem, które polecamy serdecznie, są harcerskie pałatki, czarne lub zielone, które można kupić w Internecie za ok. 20 zł. Zasznurowanie pałatki w formę płaszcza z kapturem daje wygodne i stylowe wykończenie stroju do gry. Wełniany płaszcz oczywiście także doskonale się sprawdzi.
  • CIEPLEJSZY CIUCH – na wypadek załamania pogody i na zimne wieczory, w tej roli idealnie sprawdzi się jednokolorowy polar lub sweter, o ile oczywiście nie mamy wełnianej tuniki.
  • LEGITYMACJA SZKOLNA LUB STUDENCKA – niezbędna podczas dojazdu, jak i w przypadku konieczności wizyty w ośrodku zdrowia.

DODATKI:

Oprócz wygodnego stroju jest kilka drobiazgów, które bardzo poprawiają komfort gry. Szczególnie polecamy:

  • PASEK – na larpach fantasy to nieodłączne uzupełnienie stroju, z paskiem każda tunika wygląda bardziej stylowo, ale przede wszystkim przy pasku można zawiesić mnóstwo drobiazgów, jak kaletkę czy sakiewkę na monety, uchwyt na broń albo nożyk. Z kolei na larpach airsoft pasek będzie niezbędny, żeby przyczepić ładownicę czy kaburę.
  • KALETKA/ ŁADOWNICA – na larpy fantasy najbardziej polecamy takie historyczne, ale wiemy, że nie są tanie. Tańsze odpowiedniki można zrobić nawet z używanej damskiej torebki, której doprawimy szlufki do zamontowania przy pasku. Na Silberspace przyda się wojskowa ładownica. Kaletka powinna zmieścić kilka podstawowych drobiazgów – fabularny bandaż czy eliksir, chusteczki, zapałki czy inne podręczne przedmioty.
  • TORBA PŁÓCIENNA / MAŁY PLECACZEK – na larpach fantasy prosta torba zakładana na ramię to większa wersja kaletki, mniej wygodna ale przydatna np. na terenie Warowni. Można tam wrzucić ręcznik i mydło, idac pod prysznic, butelkę z napojem czy cieplejszy ciuszek potrzebny na wartę. W ten sposób unikamy świecenia wszem i wobec współczesnymi przedmiotami, a to co potrzebne, mamy pod ręką.
    PRZYDATNE DROBIAZGI – co zawsze się przyda na warcie czy w obozie:
    • sznurek – awaryjnie do przymocowania czegoś
    • nożyk – do zastrugania patyka czy przycięcia sznurka
    • zapałki/zapalniczka – podstawową zdobytą umiejętnością będzie rozpalanie ognia, a nie ma co liczyć na innych jeśli chodzi o pożyczanie sprzętu
    • świeczka – kiedy trzeba oświetlić sobie drogę albo ułatwić rozpalenie ognia
    • zestaw do reperacji – nitka, igła, sznurek, zapasowy guzik, drucik czy żyłka – żeby drobne sprawy nie stawały się problemem.
    • chusta – wielofunkcyjny przedmiot, od związania niesfornych włosów, przez mocowanie rzeczy do użycia w przypadku nieszczęśliwych przypadków np. skręcenia kostki.
  • ŚWIATŁO– na larpach Silberberg posługujemy się wyłącznie oświetleniem fabularnym, czyli stylizowanym na klimat fantasy (świece, latarenki, lampiony). Otwarty ogień nie jest dopuszczalny w domkach mieszkalnych, ale świeczki mogą się przydać w terenie. Nadadzą się też różne stylizowane latarnie elektryczne.

PAMIĘTAJ! To, jak się ubierzesz w czasie gry, to nie jest tylko Twoja sprawa!
Inni gracze Cię widzą i Twój strój czy akcesoria wpływają na ich odczucia estetyczne i klimat sceny.

LEPIEJ ZOSTAW W DOMU

Wiesz już, co zabrać w góry, więc dodamy jeszcze listę tego, czego lepiej nie zabierać:

  • drogie miejskie ciuchy i buty
    W terenie zawsze może się zdarzyć, że ubranie się wybrudzi czy nawet podrze. W górach ubranie ma być przede wszystkim wygodne i odporne na warunki. Pamiętajcie, że elegancja polega na tym, żeby być ubranym stosownie do sytuacji.
  • elektroniczne gadżety
    W razie potrzeby w Warowni i innych ośrodkach jest dostępne wi-fi, ale na pewno każdemu dobrze zrobi odpoczynek od szklanych ekranów. Zwłaszcza, że warunki w terenie nigdy nie są sterylne i nie odpowiadamy za sprzęt zniszczony przez deszcz czy kurz.
  • wysokoprądowe urządzenia
    Suszarki (są dostępne na miejscu), grzejniki, głośniki i wszystko, co pobiera więcej niż 1kW, grozi wywaleniem bezpieczników.

JAK DOJECHAĆ DO WAROWNI:

Srebrna Góra jest położona na wysokości około 600 m n.p.m., nie są to więc wysokie góry. Tym niemniej wybierający się do nas na wycieczkę powinni pamiętać, że jednak są to góry 🙂 Zwykle bywa u nas nieco chłodniej, niż na niżej położonych terenach, a pogoda potrafi się szybko zmieniać. Sama miejscowość co prawda jest bardzo urokliwym górskim miasteczkiem z brukowanymi uliczkami, ale większość naszych zajęć odbywa się w terenie, w lesie, na bezdrożach. Spodziewajcie się zatem warunków terenowych.

✅ Przy przyjeździe prosimy kontaktować się na numer 604522055 (Paweł Łoza). Jeśli wcześniej Państwo tego nie podawaliście, będziemy wdzięczni za krótką informację co do orientacyjnej godziny Państwa przybycia (może być sms) oraz kontakt telefoniczny do Państwa.

✅ Szukając drogi możecie nas znaleźć na mapie Google – wpiszcie „Warownia Srebrna Góra”.

Link do lokalizacji: WAROWNIA W GOOGLE

DOJAZD PKP

Wybierając dojazd kolejowy trzeba dojechać do Wrocławia, a stamtąd do miejscowości Kamieniec Ząbkowicki lub Bardo Śląskie. Stamtąd z kolei proponujemy podstawienie autobusu do Srebrnej Góry, bo dalsza podróż będzie wymagała kombinowania z lokalnymi połączeniami bus.

PKS z Wrocławia

Można także dojechać połączeniami PKS lub busem (np. Beskid) do Ząbkowic Śląskich, ale nie polecamy tego rozwiązania dla grup.

AUTOKAR / SAMOCHÓD

do Srebrnej Góry można dojechać z dwóch stron. Główny dojazd prowadzi od drogi krajowej nr 8 (z Wrocławia do Kudowy Zdrój) zjazdem w Ząbkowicach na drogę nr 385 (przy zjeździe są też drogowskazy, prowadzące na Twierdzę Srebrnogórską). Po dojechaniu do Srebrnej Góry należy kierować się pod forty, przejeżdżając przez całą miejscowość, aż do Przełęczy Srebrnej.
Do Srebrnej można też dojechać od strony Nowej Rudy (kierunek z Wałbrzycha) drogą nr 385. Po drodze w Nowej Wsi znajduje się dość niski wiadukt (około 3,5m), jednak większość dużych autobusów przejeżdża pod nim bez problemu. Jadąc z tamtego kierunku dojeżdżamy prosto na Przełęcz Srebrną.
Z Przełęczy skręcamy w kierunku Twierdzy (jest tam zakaz wjazdu, ale nie dotyczy gości), ale zaraz po skręcie na rozjeździe wybieramy drogę w lewo, wzdłuż siatkowego ogrodzenia, które będzie po lewej stronie. Do Warowni prowadzi asfaltowa droga, którą jedziemy ok. 900 m., aż po lewej stronie znajdziemy drewniane zabudowania i furtkę z napisem „BAZA BIWAKOWA WAROWNIA”.
Nie posiadamy własnego parkingu – samochód można zostawić na poboczu drogi dojazdowej do Warowni (ul. Warowna).

Wynajem autobusu
Jeśli chcecie zamówić transport dla swojej grupy, prosimy o kontakt na mail biuro@kortunal.com