NIEZBĘDNIK

Wszystkich
wybierających się do Srebrnej Góry zachęcamy do przeczytania tej
zakładki. Znajdziecie tu kilka praktycznych informacji 🙂

Srebrna Góra jest położona na wysokości około 600 m n.p.m., nie są to więc wysokie góry. Tym niemniej wybierający się do nas na wycieczkę powinni pamiętać, że jednak są to góry 🙂 Zwykle bywa u nas nieco chłodniej, niż na niżej położonych terenach, a pogoda potrafi się szybko zmieniać. Sama miejscowość co prawda jest bardzo urokliwym górskim miasteczkiem z brukowanymi uliczkami, ale większość naszych zajęć odbywa się w terenie, w lesie, na bezdrożach. Spodziewajcie się zatem warunków terenowych.

Co
zabrać ze sobą?

NA
WYCIECZKĘ:

   

   • JEŚLI nocujecie w Warowni, KONIECZNIE ZABIERZCIE ŚPIWORY!

   • własny kubek – przydaje się, bo jednorazowe wydawane przy posiłkach nie zawsze wystarczają.

   • menażka lub miska i sztućce – zapewniamy jednorazowe naczynia, ale zawsze lepiej mieć swoje własne. I bardziej ekologicznie!

   • wygodne buty, najlepiej nad kostkę, do wypraw w teren. Buty powinny mieć grubą, porządną podeszwę, uchronią Was przed poślizgiem i bólem stóp, odbitych na kamienistych ścieżkach.

   • buty typu trampki – do wspinaczki na ściankę oraz do chodzenia po ośrodku. Do obydwu celów wystarczą zwykłe halówki z miękką podeszwą.

   • okrycie przeciwdeszczowe – o ile ktoś nie jest odporny na deszcz, powinien je mieć ze sobą. Pogoda u nas potrafi zmienić się bardzo szybko. Deszcz nie przeszkadza nam w prowadzeniu zajęć, ale uczestnikom czasem sprawia dyskomfort 🙂
    (W miarę możliwości, niech to nie będą jednorazowe foliowe peleryny. Utrudniają poruszanie się, a w przypadku łazikowania w terenie, połowa z nich zostaje na pierwszych napotkanych krzakach. ? )

   • wygodne ubranie terenowe, którego nie będzie szkoda wybrudzić, a nawet uszkodzić – niezależnie od wybranego pakietu programu możecie się spodziewać bliskich spotkań z terenem, błotnistych ścieżek, zetknięcia z linami lub mokrą skałą przy wspinaczce. Zawsze może się zdarzyć otarcie ubrania, zahaczenie lub wybrudzenie – lepiej niech nie spotka waszych najdroższych ciuchów 😉 Zresztą, w górach liczy się wygoda, a nie moda.

   • niewielką butelkę z napojem, najlepiej wodą – wiadomo, zawsze lepiej mieć ze sobą, tak, jak nagłe załamania pogody, tak i upały zdarzają się podczas naszych zajęć, zwłaszcza w szczycie sezonu, maju i czerwcu.

   • cieplejszy ciuch – na wypadek załamania pogody i na zimne wieczory, w zupełności wystarczy polar lub sweter, chyba, że jedziecie na wycieczkę jesienią lub zimą, wtedy przyda się ciepła kurtka.

   • latarkę na nocne wyprawy – absolutnie niezbędny przedmiot, nawet jeśli w programie nie wybraliście nocnych wypraw. Latarka przydaje się zawsze, podczas późniejszych powrotów do ośrodka albo podczas zwiedzania podziemnych pomieszczeń.

  NA
  OBOZY
  :

    

    • własny śpiwór – nocleg w Warowni wymaga posiadania własnego śpiwora. Do dyspozycji gości są również wojskowe wełniane koce, prześcieradła oraz małe poduszeczki.

    • miska, kubek, sztućce – uczestnicy obozów i larpów jedzą posiłki z własnych naczyń. Na obozy Silberberg w klimacie fantasy polecamy naczynia i kubeczki stylizowane wyglądem na historyczne – cynowe, gliniane czy kamionkowe miski i kufelki, jeśli obawiacie się, czy się nie stłuką – zabierzcie drewnianą toczoną miseczkę czy drewniany kufelek.
     UWAGA!
     Na fabułę Silberberg (fantasy) nie bierzemy menażek harcerskich, naczyń ze stali nierdzewnej czy innych ewidentnie współczesnych wynalazków.

   STRÓJ:

   Każdy
   uczestnik może wypożyczyć podstawowy strój fabularny. Jednak
   trzeba pamiętać, że strój fabularny, czy to z przydziału, czy
   własny, najczęściej obejmuje warstwę wierzchnią. Co najlepiej
   dobrać pod spód, aby nie robiło problemów?

   Przede wszystkim
   dobierzcie rzeczy wygodne i w stonowanych kolorach, bez nadruków,
   odblasków, chemicznych kolorów.

     

     • BUTY W TEREN, muszą być wygodne, przynajmniej dwie pary, z czego jedna koniecznie typu górskiego na mocnej podeszwie, najlepiej ponad kostkę. Aby wyglądały bardziej fantasy, można pomyśleć o dodaniu cholewki skórzanej.
      Stanowczo odradzamy buty sportowe, szczególnie z odblaskami!

     • LEKKIE BUTY – w razie upału lub do chodzenia po Warowni. Polecamy lekkie, skórzane sandały.

     • SPODNIE – najlepsze będą ciemne dżinsy lub bojówki, mogą być także spodnie dresowe czy dla dziewcząt legginsy. Prosimy jednak unikać rozmaitych współczesnych ozdób, naszywek, logo, odblaskowych pasków itp. – w połączeniu ze stylizowanym na średniowieczny strojem wierzchnim wyglądają stanowczo źle.

     • COŚ NA DESZCZ – tutaj bardzo mocno odradzamy wszelkie plastikowe i foliowe pelerynki – nie ma możliwości używania takowej w czasie fabuły. Dobrym i dość tanim rozwiązaniem, które polecamy serdecznie, są harcerskie pałatki, czarne lub zielone. Zasznurowanie pałatki w formę płaszcza z kapturem daje wygodne i stylowe wykończenie stroju do gry. Wełniany płaszcz oczywiście także doskonale się sprawdzi.

     • CIEPLEJSZY CIUCH – na wypadek załamania pogody i na zimne wieczory, w tej roli idealnie sprawdzi się jednokolorowy polar lub sweter, o ile oczywiście nie mamy wełnianej tuniki.

     • LEGITYMACJA SZKOLNA LUB STUDENCKA – niezbędna podczas dojazdu, jak i w przypadku konieczności wizyty w ośrodku zdrowia.

    DODATKI:

    Oprócz wygodnego stroju jest kilka drobiazgów, które bardzo
    poprawiają komfort gry. Szczególnie polecamy:

      

      • PASEK – na larpach fantasy to nieodłączne uzupełnienie stroju, z paskiem każda tunika wygląda bardziej stylowo, ale przede wszystkim przy pasku można zawiesić mnóstwo drobiazgów, jak kaletkę czy sakiewkę na monety, uchwyt na broń albo nożyk. 

      • KALETKA/ ŁADOWNICA – na larpy fantasy najbardziej polecamy takie historyczne, ale wiemy, że nie są tanie. Tańsze odpowiedniki można zrobić nawet z używanej damskiej torebki, której doprawimy szlufki do zamontowania przy pasku.  Kaletka powinna zmieścić kilka podstawowych drobiazgów – fabularny bandaż czy eliksir, chusteczki, zapałki czy inne podręczne przedmioty.

      • TORBA PÓŁCIENNA / MAŁY PLECACZEK – na larpach fantasy prosta torba zakładana na ramię to większa wersja kaletki, mniej wygodna ale przydatna np. na terenie Warowni. Można tam wrzucić ręcznik i mydło, idac pod prysznic, butelkę z napojem czy cieplejszy ciuszek potrzebny na wartę. W ten sposób unikamy świecenia wszem i wobec współczesnymi przedmiotami, a to co potrzebne, mamy pod ręką.
       PRZYDATNE DROBIAZGI – co zawsze się przyda na warcie czy w obozie:

         

         • sznurek – awaryjnie do przymocowania czegoś

         • nożyk – do zastrugania patyka czy przycięcia sznurka

         • zapałki/zapalniczka – podstawową zdobytą umiejętnością będzie rozpalanie ognia, a nie ma co liczyć na innych jeśli chodzi o pożyczanie sprzętu

         • świeczka – kiedy trzeba oświetlić sobie drogę albo ułatwić rozpalenie ognia

         • zestaw do reperacji – nitka, igła, sznurek, zapasowy guzik, drucik czy żyłka – żeby drobne sprawy nie stawały się problemem.

         • chusta – wielofunkcyjny przedmiot, od związania niesfornych włosów, przez mocowanie rzeczy do użycia w przypadku nieszczęśliwych przypadków np. skręcenia kostki.

       • ŚWIATŁO– na larpach Silberberg posługujemy się wyłącznie oświetleniem fabularnym, czyli stylizowanym na klimat fantasy (świece, latarenki, lampiony). Otwarty ogień nie jest dopuszczalny w domkach mieszkalnych, ale świeczki mogą się przydać w terenie. Nadadzą się też różne stylizowane latarnie elektryczne.

      LEPIEJ ZOSTAW W DOMU:

        

        • drogie
         miejskie ciuchy i buty

         w terenie zawsze może się zdarzyć, że ubranie się wybrudzi czy
         nawet podrze. W górach ubranie ma być przede wszystkim wygodne i
         odporne na warunki. Pamiętajcie, że elegancja polega na tym, żeby
         być ubranym stosownie do sytuacji.

          

        • elektroniczne gadżety– w razie potrzeby w Warowni i innych ośrodkach jest dostępne wi-fi, ale na pewno każdemu dobrze zrobi odpoczynek od szklanych ekranów. Zwłaszcza, że warunki w terenie nigdy nie są sterylne i nie odpowiadamy za sprzęt zniszczony przez deszcz czy kurz.

       PAMIĘTAJ! To, jak się ubierzesz w czasie gry, to nie jest tylko Twoja sprawa!
       Inni gracze Cię widzą i Twój strój czy akcesoria wpływają na ich odczucia estetyczne i klimat sceny.

       JAK
       DOJECHAĆ DO SREBRNEJ GÓRY:

         

         • PKP
          trzeba
          dojechać do Wrocławia, a stamtąd do miejscowości Kamieniec
          Ząbkowicki lub Bardo Śląskie. Stamtąd z kolei proponujemy
          podstawienie autobusu do Srebrnej Góry.

           

         • PKS
          z Wrocławia można także dojechać połączeniami PKS do Ząbkowic
          Śląskich, ale nie polecamy tego rozwiązania dla grup.

           

         • autobus
          / samochód

          do Srebrnej Góry można dojechać z dwóch stron. Główny dojazd
          prowadzi od drogi krajowej nr 8 (z Wrocławia do Kudowy Zdrój)
          zjazdem w Ząbkowicach na drogę nr 385 (przy zjeździe są też
          drogowskazy, prowadzące na Twierdzę Srebrnogórską). Po
          dojechaniu do Srebrnej Góry należy kierować się pod forty,
          przejeżdżając przez całą miejscowość, aż do Przełęczy
          Srebrnej. Tam, na parkingu, można zostawić pojazd, stamtąd też
          wyruszamy do ośrodka lub na zajęcia.

          Do Srebrnej można też
          dojechać od strony Nowej Rudy (kierunek z Wałbrzycha) drogą nr
          385. Po drodze w Nowej Wsi znajduje się dość niski wiadukt (około
          3,5m), jednak większość dużych autobusów przejeżdża pod nim
          bez problemu. Jadąc z tamtego kierunku dojeżdżamy prosto na
          Przełęcz Srebrną.

           

         • autobus
          nasze
          grupy wycieczkowe, które przyjeżdżają swoim własnym
          transportem, proszone są o skontaktowanie się z nami przy wjeździe
          do Srebrnej Góry. Będziemy telefonicznie pilotować do wybranego
          przez Państwa ośrodka, gdzie grupę zwykle odbiera instruktor
          prowadzący.

           

         • Wynajem
          autobusu –
          jeśli
          chcecie zamówić transport dla swojej grupy, prosimy o kontakt na
          mail biuro@kortunal.com