
CZYM JEST WAROWNIA
Górska baza noclegowa „Warownia” to miejsce, które łączy w sobie klimat dawnej osady z elementami wygody, do jakiej przyzwyczaiły nas współczesne czasy. Jest miejscem, gdzie w pół drogi spotyka się przeszłość i teraźniejszość, jest zaproszeniem do wejścia dalej w świat dawno zaginiony, w świat warownych osad średniowiecza, stanic kresowych, drewnianych fortów pogranicza czy traperskich chatek na bezludziu.
Chociaż „Warownia” nie spełnia warunków rekonstrukcji (nie jest dokładną kopią żadnego ze znanych historycznych obiektów), uważny gość z pewnością odnajdzie nawiązania i inspiracje rodem z wczesnego średniowiecza z ziem słowiańskich i skandynawskich, na tyle jednak uniwersalne, że „Warownia” może gościć tak Wikingów, jak i rycerzy czy też polską szlachtę z XVII wieku lub wojowników z kart książek Tolkiena.
CZYM WAROWNIA NIE JEST
Jako górska baza noclegowa – przede wszystkim Warownia nie jest hotelem ani pensjonatem. Nie ma tu wielu udogodnień, jacuzzi, brukowanych chodniczków, telewizorów ani windy. Nie ma łóżek z pościelą – goście nocują w swoich śpiworach.
DOSTĘPNOŚĆ
Gości zapraszamy od około połowy kwietnia aż do pierwszych przymrozków, czyli do końca października.
W okresie wakacji (głównie lipiec) ze względu na organizację obozów dla dzieci (ZOBACZ WIĘCEJ O OBOZACH ) nie mamy możliwości przyjmowania gości indywidualnych.






POŁOŻENIE
Nasza górska baza noclegowa to południowy stok Góry Warownej, wysokość ponad 600 m.n.p.m. Teren z widokiem na pasmo Gór Bardzkich aż po równinę, jeziora Otmuchowskie i Nyskie, w oddali pasma czeskich Jeseników i Gór Opawskich. Na pierwszym planie szczyt Ostroga, nad którym zwykle różowieje niebo o wschodzie słońca. Dookoła bukowy las sowiogórski, a tutaj – skupisko drewnianych domków, przycupniętych na stromym stoku, wtopionych w zieleń, połączonych szeregiem ścieżek i schodków, wielka Halla, poniżej plac treningowy i obszerne miejsce na ognisko.
W POBLIŻU
Znajdziecie tu zieloną przyrodę Gór Sowich, las na wyciągnięcie ręki, ciszę i odpoczynek od cywilizacji. Parafrazując Tolkiena, moglibyśmy nazwać Warownię „ostatnim dobrym domem w drodze na Zachód”, bowiem znajduje się ona tuż przy szlaku na północny zachód, na Wielką Sowę i dalej, Głównym Szlakiem Sudeckim. Za granicą Warowni są już tylko tajemnicze i mroczne Góry Sowie. Dzięki temu Warownia stanowi znakomitą bazę wypadową dla wędrówek pieszych i rowerowych.
Nie dalej jak 200 m stąd zaczynają się umocnienia forteczne Twierdzy Srebrnogórskiej, szereg ziemnych dzieł obronnych oraz większe forty zachodniej flanki Twierdzy, a w stokach okolicznych gór czernieją wejścia do sztolni dawnych kopalni srebra. 100 m poniżej Warowni znajduje się Wiszący Wiadukt, na którym na chętnych czeka adrenalina i emocje pokonywania lęku przed wysokością. Do każdego z tych miejsc jest stąd niebezpiecznie blisko 🙂

Nasi goście śpią w drewnianych chatkach, które wiosną 2025 przeszły gruntowny remont, zyskując kilka różnych opcji noclegowych.






Po remoncie górska baza noclegowa Warownia zyskała następujące opcje noclegowe:
Chatka mieszkalna – dostępna od 1 maja 2025
Cały domek do dyspozycji gości. Zawiera:
– prywatną łazienkę (prysznic + toaleta),
– mini aneks kuchenny z wyposażeniem (czajnik, zlew, płyta grzewcza, naczynia jednorazowe, rondel + patelnia, stolik + krzesła)
– antresola sypialna (4 – 5 miejsc sypialnych na materacach/futonach szer. 70 lub 80cm),
– salonik (2 rozkładane miejsca sypialne na kanapach szer. 80cm) + skrzynia,
– wszystkie miejsca sypialne wyposażone są w prześcieradło i poduszeczkę,
– dla podróżnych z psami dokładamy także legowisko dla pupila.
Ogrzewanie – elektryczny promiennik „kominek”.
Optymalna liczba nocujących: 4-7 osób
W Warowni mamy do dyspozycji 3 chatki mieszkalne, maksymalnie 20 – 23 os.
Izba mieszkalna – dostępna od 15 maja 2025
1 domek mieści 2 izby mieszkalne oraz łazienkę, każde z niezależnym wejściem.
– pokój z łóżkiem piętrowym (2 miejsca sypialne szer. 70cm), stolik, czajnik el. + kubki,
– antresola sypialna (2 -3 miejsca sypialne na materacach/futonach szer. 70 lub 80cm),
– sąsiadująca łazienka (1 na 2 pokoje, prysznic + toaleta),
– ogrzewanie elektryczne,
– wszystkie miejsca sypialne wyposażone są w prześcieradło i poduszeczkę,
– dla podróżnych z psami dokładamy także legowisko dla pupila.
Optymalna liczba nocujących: 4-5 osób
Mamy do dyspozycji 4 izby mieszkalne, maksymalnie 16-20 os.
Namiot glampingowy – dostępny od sierpnia 2025
Namiot o formie stożka, z drewnianą podłogą:
– 4 miejsca sypialne na łóżkach polowych z materacem,
– szafka/stolik, gniazdko 230V,
– łazienki dostępne w osobnym budynku (prysznice + tolalety)
Optymalna liczba nocujących: 3 – 4 osoby.
Mamy dostępny 1 namiot.
POSIŁKI W HALLI
HALLA:
Czyli tzw. długi dom, jest centrum i sercem Warowni. Budynek inspirowany średniowiecznymi skandynawskimi hallami, drewnianymi budowlami związanymi z kulturą Wikingów. U nas pełni role stołówki, świetlicy, miejsca do zajęć „ze świata średniowiecza” – tu odbywają się turnieje łucznicze i pokazy walk oraz tańce i biesiady.
Halla ma swój własny, nasycony klimatem, charakter. Stylizowany bufet może zaproponować składniki do prostych posiłków, zaś bardziej skomplikowane dania (obiady czy catering) przywozimy z pobliskiej restauracji w termosach (na zamówienie naszych gości).
HALLA NIE JEST CZYNNA W NOCY





Ponieważ Warownia nie posiada własnej kuchni, w Halli serwujemy posiłki w postaci podawanych gotowych produktów lub też w formie cateringowej – przywożone w termosach z restauracji. Wszystkie posiłki podawane są do naczyń jednorazowych lub też do naczyń własnych gości.
POSIŁKI
- śniadania – bufet kanapkowy
Przykładowe menu:
pieczywo, żółty ser, twaróg, warzywa sezonowe – pomidory, ogórki, rzodkiew i inne, wędlina, smarowidła – masło, dżem, pasztet, ser topiony i inne, mleko i płatki kukurydziane, kiełbaski gotowane, herbata/kawa. - obiady – są wydawane z termosów do naczyń jednorazowych lub naczyń własnych naszych gości. Na obiad składają się dwa dania. Nie ma możliwości wyboru menu obiadów. W przypadku wcześniejszego zgłoszenia jest możliwość zamówienia menu wegetariańskiego.
Przykładowe menu:
zupa, ziemniaki / ryż / makaron, mięso (np. kotlet drobiowy, kotlet schabowy, nóżka z kurczaka), surówka z warzyw.

OGNISKA to bardzo chętnie wybierana przez naszych gości atrakcja. Ważne – organizacja ogniska oznacza konieczność samodzielnego przyniesienia opału gałęziowego (tj. zza bramy z odl. około 50 m). W Warowni mamy kilka miejsc ogniskowych, dostępnych dla każdego gościa.
- kolacja przy ognisku – posiłek do samodzielnego przyrządzenia.
Menu:
Karkówka do pieczenia na kracie, bigos, warzywa do grillowania, sosy – ketchup, musztarda, pieczywo, smarowidła – margaryna, dżem, kawa/herbata, ciasto na deser. - ognisko z kiełbaskami – to posiłek w wersji samoobsługowej, na który goście otrzymują gotowe produkty do samodzielnego upieczenia na ognisku (może być z użyciem folii aluminiowej).
Przykładowe menu:
kiełbasa grillowa ok. 200 g, sosy – ketchup, musztarda, pieczywo, smarowidła – margaryna, dżem, kawa/herbata, na życzenie przy wcześniejszym zamówieniu – ziemniaki, cebula, jabłka.

HERBACIARNIA oraz BUFET
- w bufecie w Halli można zamówić dzbanek aromatycznej sypanej herbaty – zielonej, czarnej lub czerwonej pu-erh.
- dla głodnych wędrowców – bigos, fasolka, kiełbaski z patelni, jajecznica, tosty lub zapiekanki można zamówić w naszym bufecie bez wcześniejszej rezerwacji. Wyjątkowym rarytasem jest także deska pysznych serów z regionalnej serowarni (Sery Lutomierskie), ale tu konieczne jest wcześniejsze zamówienie.
ŁAZIENKI





SANITARIATY
Od wiosny 2025 łazienki znajdują się w każdej z kwater.
Oprócz tego ogólnodostępne łazienki znajdują się w osobnym budynku, u góry stoku . Jest to odległość 30-50 m od domków mieszkalnych.
Do dyspozycji gości są tam 4 prysznice i 4 toalety i umywalki. Jest także kącik toaletowy z lustrem, gdzie można skorzystać np. z suszarki do włosów.
WAŻNE! Ciepłą wodę zapewniają ogrzewacze przepływowe, więc odkręcając kurek trzeba poczekać kilka minut, aż woda zacznie płynąć. W razie gdyby wciąż była zimna, może to oznaczać konieczność wymiany butli w ogrzewaczu, więc bardzo prosimy o zgłoszenie tego obsłudze.
Poniżej budynku znajduje się także drewniana UMYWALNIA, służąca do mycia naczyń.
BRAMA i PALISADA:
Teren Warowni zamyka ufortyfikowana brama, połączona z odcinkiem drewnianej palisady. Obiekt ten nadaje warownego charakteru naszej małej osadzie. Górą palisady biegnie chodnik, z którego można obserwować okolicę, a w razie potrzeby – ostrzeliwać się wrogom 😉 Nad samą bramą znajduje się zadaszona wartownia, pełniąca rolę punktu obserwacyjnego oraz wygodnej przewiewnej altany. W podcieniach palisady znajdują się miejsca, gdzie wygodnie i komfortowo mogą rozkładać swoje stanowiska kramarze i rzemieślnicy (podczas imprez fabularnych i historycznych).
Brama zamyka plac, na którym znajduje się obszerne miejsce na ognisko i miejsce do treningów szermierki, tańców i gier integracyjnych. Obiekt został w pełni ukończony wiosną 2013 r.
UWAGA DOBRE PSY
Górska baza noclegowa WAROWNIA jest obiektem przyjaznym zwierzakom 🙂




Zapraszamy serdecznie gości z czworonożnymi przyjaciółmi – zgłaszając pobyt z psem otrzymujecie do pokoju dostawkę w postaci legowiska i miski dla psa.
Terenu pilnują tu nasze 4 duże psy, przyjaciele turystów i ich kanapek. Ze względu na bezpieczeństwo wszystkich psów oraz komfort innych gości będziemy prosić, aby psiaki były na smyczy pod opieką swoich państwa.

Brytoń, Bjork i Beorn oraz seniorka Bunia – nasze psy pracujące z grupami turystycznymi. Dbają o dobre samopoczucie uczestników (wszak śmiech to zdrowie ;)), o ich kondycje (w rzucaniu patykiem ;)) i zdrowie (wypraszając niepotrzebne kanapki ;)).
Psy są integralną częścią zespołu, pilnują terenu i pracują z dziećmi. Do psiej ekipy dołączają często psiaki przebywające u nas w „domu tymczasowym”.
WAROWNIA jest obiektem pso-przyjaznym.
Jeśli chcesz przyjechać do nas ze swoim czworonożnym przyjacielem – napisz nam to w zgłoszeniu, podając rozmiar psa. Do pokoju dołożymy legowisko dla zwierzaka oraz miskę.