WAROWNIA

POŁOŻENIE
Południowy stok Góry Warownej, wysokość ponad 600 m.n.p.m. Teren z widokiem na pasmo Gór Bardzkich aż po równinę, jeziora Otmuchowskie i Nyskie, w oddali pasma czeskich Jeseników i Gór Opawskich. Na pierwszym planie szczyt Ostroga, nad którym zwykle różowieje niebo o wschodzie słońca. Dookoła bukowy las sowiogórski, a tutaj – skupisko drewnianych domków, przycupniętych na stromym stoku, wtopionych w zieleń, połączonych szeregiem ścieżek i schodków, wielka Halla, poniżej plac treningowy i obszerne miejsce na ognisko.

CZYM JEST WAROWNIA
“Warownia” to miejsce, które łączy w sobie klimat dawnej osady z elementami wygody, do jakiej przyzwyczaiły nas współczesne czasy. Jest miejscem, gdzie w pół drogi spotyka się przeszłość i teraźniejszość, jest zaproszeniem do wejścia dalej w świat dawno zaginiony, w świat warownych osad średniowiecza, stanic kresowych, drewnianych fortów pogranicza czy traperskich chatek na bezludziu.
Chociaż “Warownia” nie spełnia warunków rekonstrukcji (nie jest dokładną kopią żadnego ze znanych historycznych obiektów), uważny gość z pewnością odnajdzie nawiązania i inspiracje rodem z wczesnego średniowiecza z ziem słowiańskich i skandynawskich, na tyle jednak uniwersalne, że “Warownia” może gościć tak Wikingów, jak i rycerzy czy też polską szlachtę z XVII wieku lub wojowników z kart książek Tolkiena.

CZYM WAROWNIA NIE JEST
Przede wszystkim Warownia nie jest hotelem. Nie ma tu pokoi z łazienką, brukowanych chodniczków ani marmurowych tarasów. Nie ma łóżek z pościelą – goście nocują w swoich śpiworach na materacach wojskowych. Nie ma służby hotelowej – goście otrzymują izby wysprzątane i sami muszą zadbać o czystość podczas swojego pobytu. Gorąca woda jest tylko pod prysznicami, w umywalniach jest tylko zimna. Izby są dogrzewane tylko w razie poważnych chłodów (Warownia jest czynna tylko od kwietnia do października), teren jest tylko podświetlany. Ścieżki w obrębie obiektu są gruntowe, nie brukowane.
Zatem miłośnicy luksusów i sterylnej nowoczesności raczej nie będą się tu czuli dobrze 😉 .

W POBLIŻU
Znajdziecie tu zieloną przyrodę Gór Sowich, las na wyciągnięcie ręki, ciszę i odpoczynek od cywilizacji. Parafrazując Tolkiena, moglibyśmy nazwać Warownię “ostatnim dobrym domem w drodze na Zachód”, bowiem znajduje się ona tuż przy szlaku na zachód, na Wielką Sowę. Za granicą Warowni są już tylko tajemnicze i mroczne Góry Sowie. Dzięki temu Warownia stanowi znakomitą bazę wypadową dla wędrówek pieszych i rowerowych. Nie dalej jak 200 m stąd zaczynają się umocnienia forteczne Twierdzy Srebrnogórskiej, szereg ziemnych dzieł obronnych oraz większe forty zachodniej flanki Twierdzy, a w stokach okolicznych gór czernieją wejścia do sztolni dawnych kopalni srebra. 100 m poniżej Warowni znajduje się Wiszący Wiadukt, na którym na chętnych czeka adrenalina i emocje pokonywania lęku przed wysokością. Do każdego z tych miejsc jest stąd niebezpiecznie blisko 🙂

DOSTĘPNOŚĆ
Gości zapraszamy od około połowy kwietnia aż do pierwszych przymrozków, czyli do końca października.
Indywidualnych gości zapraszamy w weekendy, grupy zorganizowane – w tygodniu poza wakacjami.
W okresie wakacji (do połowy sierpnia) ze względu na organizację obozów dla dzieci (ZOBACZ WIĘCEJ O OBOZACH ) nie mamy możliwości przyjmowania gości indywidualnych.


I jeszcze jeden szczegół 🙂

UWAGA DOBRE PSY
WAROWNIA jest obiektem przyjaznym zwierzakom 🙂 Terenu pilnują tu 4 duże psy, przyjaciele turystów i ich kanapek 😉

Birka, Brytoń, Bigos oraz Berta – nasze psy pracujące z grupami turystycznymi. Dbają o dobre samopoczucie uczestników (wszak śmiech to zdrowie ;)), o ich kondycje (w rzucaniu patykiem ;)) i zdrowie (wypraszając niepotrzebne kanapki ;)).
Psy są integralną częścią zespołu, pilnują terenu i pracują z dziećmi. Do psiej ekipy dołączają czasem psiaki przebywające u nas w psim “domu tymczasowym”.

Zakwaterowanie:


Nasi goście śpią w domkach drewnianych, w pokojach 4-osobowych.

 • Łóżka – piętrowe, wyposażone w materac wojskowy i koc. Konieczny własny śpiwór.
 • Ilość miejsc – 40 miejsc w domkach + możliwość 10 dostawek na łóżkach polowych + 4 miejsca w domku dla kadry.
 • Sanitariaty – umywalnia, toalety, prysznice znajdują się w osobnym budynku w odległości kilkudziesięciu metrów od domków mieszkalnych.
 • Wyżywienie – mamy możliwość organizacji pełnego wyżywienia w postaci śniadań, obiadów (catering) i kolacji. Posiłki są spożywane w halli, pełniącej rolę stołówki i świetlicy.

BRAMA i PALISADA:
Teren Warowni zamyka ufortyfikowana brama, połączona z odcinkiem drewnianej palisady. Obiekt ten nadaje warownego charakteru naszej małej osadzie. Górą palisady biegnie chodnik, z którego można obserwować okolicę, a w razie potrzeby – ostrzeliwać się wrogom 😉 Nad samą bramą znajduje się zadaszona wartownia, pełniąca rolę punktu obserwacyjnego oraz wygodnej przewiewnej altany. W podcieniach palisady znajdują się miejsca, gdzie wygodnie i komfortowo mogą rozkładać swoje stanowiska kramarze i rzemieślnicy (podczas imprez fabularnych i historycznych).
Brama zamyka plac, na którym znajduje się obszerne miejsce na ognisko i miejsce do treningów szermierki, tańców i gier integracyjnych. Obiekt został w pełni ukończony wiosną 2013 r.

HALLA:
Czyli tzw. długi dom, jest centrum i sercem Warowni. Budynek inspirowany średniowiecznymi skandynawskimi hallami, drewnianymi budowlami związanymi z kulturą Wikingów. U nas pełni role stołówki, świetlicy, miejsca do zajęć „ze świata średniowiecza” – tu odbywają się turnieje łucznicze i pokazy walk oraz tańce i biesiady.
Halla ma swój własny, nasycony klimatem, charakter. Nasi goście zasiadają przy długich ławach pod ścianami, gdzie mogą się przyglądać zmaganiom łuczniczym czy starciom wojowników, ale również mogą zasiąść do posiłku czy biesiady. Stylizowany bufet może zaproponować składniki do prostych posiłków, zaś bardziej skomplikowane dania (obiady czy catering) przywozimy z pobliskiej restauracji w termosach (na zamówienie naszych gości).
HALLA NIE JEST CZYNNA W NOCY

POSIŁKI W HALLI


Ponieważ Warownia nie posiada własnej kuchni, w Halli serwujemy posiłki w postaci podawanych gotowych produktów lub też w formie cateringowej – przywożone w termosach z restauracji. Wszystkie posiłki podawane są do naczyń jednorazowych lub też do naczyń własnych gości.

 • śniadania – podajemy w postaci “szwedzkiego stołu”.
  Przykładowe menu:
  pieczywo, żółty ser lub twaróg, warzywa sezonowe – pomidory, ogórki, rzodkiew i inne, wędlina, smarowidła – margaryna, dżem, pasztet, ser topiony i inne, mleko i płatki kukurydziane, kiełbaski gotowane, herbata z gara.
 • obiady – są wydawane z termosów do naczyń jednorazowych lub naczyń własnych naszych gości. Na obiad składają się dwa dania. Nie ma możliwości wyboru menu obiadów. W przypadku wcześniejszego zgłoszenia jest możliwość zamówienia menu wegetariańskiego.
  Przykładowe menu:
  zupa, ziemniaki / ryż / makaron, mięso (kotlet lub gulasz), surówka z warzyw.
 • ognisko z kiełbaskami – to posiłek w wersji samoobsługowej, na który goście otrzymują gotowe produkty do samodzielnego upieczenia na ognisku (może być z użyciem folii aluminiowej).
  Ważne – ognisko w wersji podstawowej oznacza konieczność samodzielnego przyniesienia opału z lasu (tj. zza bramy z odl. około 50 m).
  Przykładowe menu:
  kiełbasa grillowa ok. 200 g, sosy – ketchup, musztarda, pieczywo, smarowidła – margaryna, dżem, herbata z gara, na życzenie przy wcześniejszym zamówieniu – ziemniaki, cebula, jabłka.

BUFET
Oprócz całych posiłków w bufecie Halli można zakupić:

 • herbatę (czarną, zieloną, owocową, smakową)
 • kawę
 • zupkę błyskawiczną typu “gorący kubek” Wrzątek goście dostają bezpłatnie.