Baza biwakowa WAROWNIA

POŁOŻENIE

Południowy stok Góry Warownej, wysokość ponad 600 m.n.p.m. Teren z widokiem na
pasmo Gór Bardzkich aż po równinę, jeziora Otmuchowskie i Nyskie, w oddali
pasma czeskich Jeseników i Gór Opawskich. Na pierwszym planie szczyt Ostroga,
nad którym zwykle różowieje niebo o wschodzie słońca. Dookoła bukowy las sowiogórski,
a tutaj – skupisko drewnianych domków, przycupniętych na stromym stoku,
wtopionych w zieleń, połączonych szeregiem ścieżek i schodków, wielka Halla,
poniżej plac treningowy i obszerne miejsce na ognisko.

CZYM JEST WAROWNIA

„Warownia” to miejsce, które łączy w sobie klimat dawnej osady
z elementami wygody, do jakiej przyzwyczaiły nas współczesne czasy. Jest
miejscem, gdzie w pół drogi spotyka się przeszłość i teraźniejszość, jest
zaproszeniem do wejścia dalej w świat dawno zaginiony, w świat warownych osad
średniowiecza, stanic kresowych, drewnianych fortów pogranicza czy traperskich
chatek na bezludziu.

Chociaż „Warownia” nie spełnia warunków rekonstrukcji (nie jest
dokładną kopią żadnego ze znanych historycznych obiektów), uważny gość z
pewnością odnajdzie nawiązania i inspiracje rodem z wczesnego średniowiecza z
ziem słowiańskich i skandynawskich, na tyle jednak uniwersalne, że
„Warownia” może gościć tak Wikingów, jak i rycerzy czy też polską
szlachtę z XVII wieku lub wojowników z kart książek Tolkiena.

CZYM WAROWNIA NIE JEST
Przede wszystkim Warownia nie jest hotelem ani pensjonatem. Nie ma tu pokoi z łazienką, jacuzzi, brukowanych chodniczków, telewizorów ani windy. Nie ma łóżek z pościelą – goście nocują w swoich śpiworach.

NASI GOŚCIE 
Bywają u nas i dorośli i dzieci, i grupy, i rodziny. W weekendy często gościmy ekipy kawalerskie i panieńskie, grupy rodzinne i kumpelsie, w tygodniu, zwłaszcza w czasie roku szkolnego – przyjeżdżają wycieczki szkolne. W czasie wakacji w lipcu – Warownia staje się bazą dla obozów fabularnych SILBERBERG

NOWOŚĆ

OD NIEDAWNA POKOJE W WAROWNI DOCZEKAŁY SIĘ:

   

   • MIĘKKICH MATERACY PIANKOWYCH

   • POŚCIELI W POSTACI PRZEŚCIERADEŁ I PODUSZEK

   • OCIEPLENIA ŚCIAN, DZIĘKI CZEMU W POKOJACH JEST CIEPŁO NAWET PRZY ZIMNEJ AURZE

  Nie ma służby hotelowej – goście otrzymują izby wysprzątane i sami muszą zadbać o czystość podczas swojego pobytu. Izby są dogrzewane elektrycznie w razie chłodów (Warownia jest czynna tylko od kwietnia do października), teren jest tylko podświetlany. Ścieżki w obrębie obiektu są gruntowe, nie brukowane.
  Zatem miłośnicy luksusów i sterylnej nowoczesności mogą nie czuć się tu dobrze 😉 .

  W POBLIŻU
  Znajdziecie tu zieloną przyrodę Gór Sowich, las na wyciągnięcie ręki, ciszę i odpoczynek od cywilizacji. Parafrazując Tolkiena, moglibyśmy nazwać Warownię „ostatnim dobrym domem w drodze na Zachód”, bowiem znajduje się ona tuż przy szlaku na północny zachód, na Wielką Sowę i dalej, Głównym Szlakiem Sudeckim. Za granicą Warowni są już tylko tajemnicze i mroczne Góry Sowie. Dzięki temu Warownia stanowi znakomitą bazę wypadową dla wędrówek pieszych i rowerowych. Nie dalej jak 200 m stąd zaczynają się umocnienia forteczne Twierdzy Srebrnogórskiej, szereg ziemnych dzieł obronnych oraz większe forty zachodniej flanki Twierdzy, a w stokach okolicznych gór czernieją wejścia do sztolni dawnych kopalni srebra. 100 m poniżej Warowni znajduje się Wiszący Wiadukt, na którym na chętnych czeka adrenalina i emocje pokonywania lęku przed wysokością. Do każdego z tych miejsc jest stąd niebezpiecznie blisko 🙂

  DOSTĘPNOŚĆ
  Gości zapraszamy od około połowy kwietnia aż do pierwszych przymrozków, czyli do końca października.
  Indywidualnych gości zapraszamy w weekendy, grupy zorganizowane – w tygodniu poza wakacjami.
  W okresie wakacji (głównie lipiec) ze względu na organizację obozów dla dzieci (ZOBACZ WIĘCEJ O OBOZACH ) nie mamy możliwości przyjmowania gości indywidualnych.

  KWATERY

  Nasi goście śpią w chatkach drewnianych, w pokojach 4-osobowych.

    

    • Łóżka – piętrowe, wyposażone w piankowy materac, prześcieradło, małą poduszkę oraz wojskowy koc. Konieczny własny śpiwór.

    • Ilość miejsc – 40 miejsc w domkach + możliwość kilku dostawek na łóżkach polowych.

    • Sanitariaty – umywalnia, toalety, prysznice znajdują się w osobnym budynku w odległości kilkudziesięciu metrów od domków mieszkalnych.

    • Wyżywienie – dla grup zorganizowanych mamy możliwość organizacji pełnego wyżywienia w postaci śniadań, obiadów (catering) i kolacji. Indywidualnym gościom proponujemy śniadania, kolacje przy ognisku oraz małe posiłki dostępne w bufecie. Posiłki są spożywane w halli, pełniącej rolę stołówki i świetlicy.

   HALLA:
   Czyli tzw. długi dom, jest centrum i sercem Warowni. Budynek inspirowany średniowiecznymi skandynawskimi hallami, drewnianymi budowlami związanymi z kulturą Wikingów. U nas pełni role stołówki, świetlicy, miejsca do zajęć „ze świata średniowiecza” – tu odbywają się turnieje łucznicze i pokazy walk oraz tańce i biesiady.
   Halla ma swój własny, nasycony klimatem, charakter. Stylizowany bufet może zaproponować składniki do prostych posiłków, zaś bardziej skomplikowane dania (obiady czy catering) przywozimy z pobliskiej restauracji w termosach (na zamówienie naszych gości).
   HALLA NIE JEST CZYNNA W NOCY

   POSIŁKI W
   HALLI

   Ponieważ Warownia nie posiada własnej kuchni, w Halli serwujemy posiłki w postaci podawanych gotowych produktów lub też w formie cateringowej – przywożone w termosach z restauracji. Wszystkie posiłki podawane są do naczyń jednorazowych lub też do naczyń własnych gości.

     

     • śniadania – bufet kanapkowy
      Przykładowe menu:
      pieczywo, żółty ser, twaróg, warzywa sezonowe – pomidory, ogórki, rzodkiew i inne, wędlina, smarowidła – masło, dżem, pasztet, ser topiony i inne, mleko i płatki kukurydziane, kiełbaski gotowane, herbata/kawa.

     • obiady – są wydawane z termosów do naczyń jednorazowych lub naczyń własnych naszych gości. Na obiad składają się dwa dania. Nie ma możliwości wyboru menu obiadów. W przypadku wcześniejszego zgłoszenia jest możliwość zamówienia menu wegetariańskiego.
      Przykładowe menu:
      zupa, ziemniaki / ryż / makaron, mięso (np. kotlet drobiowy, kotlet schabowy, nóżka z kurczaka), surówka z warzyw.

    OGNISKA

    To bardzo chętnie wybierana przez naszych gości atrakcja. Ważne – organizacja ogniska oznacza konieczność samodzielnego przyniesienia opału gałęziowego (tj. zza bramy z odl. około 50 m). W Warowni mamy kilka miejsc ogniskowych, dostępnych dla każdego gościa.

      

      • kolacja przy ognisku – posiłek do samodzielnego przyrządzenia.
       Menu:
       Karkówka do pieczenia na kracie, bigos, warzywa do grillowania, sosy – ketchup, musztarda, pieczywo, smarowidła – margaryna, dżem, kawa/herbata, ciasto na deser.

      • ognisko z kiełbaskami – to posiłek w wersji samoobsługowej, na który goście otrzymują gotowe produkty do samodzielnego upieczenia na ognisku (może być z użyciem folii aluminiowej).
       Przykładowe menu:
       kiełbasa grillowa ok. 200 g, sosy – ketchup, musztarda, pieczywo, smarowidła – margaryna, dżem, kawa/herbata, na życzenie przy wcześniejszym zamówieniu – ziemniaki, cebula, jabłka.

      

      

      

      

     Regionalne serki na zamówienie

     NOWOŚĆ
     HERBACIARNIA oraz BUFET

       

       • w bufecie w Halli można zamówić dzbanek aromatycznej sypanej herbaty – zielonej, czarnej lub czerwonej pu-erh.

       • dla głodnych wędrowców – bigos, kiełbaski z patelni, jajecznica albo deska pysznych serów z regionalnej serowarni, będą też zapiekanki oraz domowe pierogi

      BRAMA i PALISADA:
      Teren Warowni zamyka ufortyfikowana brama, połączona z odcinkiem drewnianej palisady. Obiekt ten nadaje warownego charakteru naszej małej osadzie. Górą palisady biegnie chodnik, z którego można obserwować okolicę, a w razie potrzeby – ostrzeliwać się wrogom 😉 Nad samą bramą znajduje się zadaszona wartownia, pełniąca rolę punktu obserwacyjnego oraz wygodnej przewiewnej altany. W podcieniach palisady znajdują się miejsca, gdzie wygodnie i komfortowo mogą rozkładać swoje stanowiska kramarze i rzemieślnicy (podczas imprez fabularnych i historycznych).
      Brama zamyka plac, na którym znajduje się obszerne miejsce na ognisko i miejsce do treningów szermierki, tańców i gier integracyjnych. Obiekt został w pełni ukończony wiosną 2013 r.

      I jeszcze jeden szczegół 🙂

      WAROWNIA jest obiektem pso-przyjaznym.
      Jeśli chcesz przyjechać do nas ze swoim czworonożnym przyjacielem – napisz nam to w zgłoszeniu, podając rozmiar psa. Do pokoju dołożymy legowisko dla zwierzaka oraz miskę.

      UWAGA DOBRE PSY
      WAROWNIA jest obiektem przyjaznym zwierzakom 🙂 Terenu pilnują tu 4 duże psy, przyjaciele turystów i ich kanapek 😉

      Berta oraz Brytoń, Bjork oraz Beorn – nasze psy pracujące z grupami turystycznymi. Dbają o dobre samopoczucie uczestników (wszak śmiech to zdrowie ;)), o ich kondycje (w rzucaniu patykiem ;)) i zdrowie (wypraszając niepotrzebne kanapki ;)).
      Psy są integralną częścią zespołu, pilnują terenu i pracują z dziećmi. Do psiej ekipy dołączają często psiaki przebywające u nas w „domu tymczasowym”.