W roku 2022 planujemy 7 edycji konkursów, z czego w każdym będzie możliwe wygranie zniżek na obozy i weekendy larpowe o łącznej wartości 450-500 zł.
EDYCJA 3
Konkurs scenarzystów, czyli wymyśl i opisz wymarzoną scenę na silberowym larpie.

Snuć opowieść o wspaniałych czynach, o elektryzujących wydarzeniach, przygodach, pełnych niebezpieczeństw i emocji – jasne, żaden problem. Siadamy do klawiatury i piszemy.
Ale jak zrobić, żeby ta nasza opowieść stała się rzeczywistością?… Oto wyzwanie dla projektantów przygód!
Po pierwsze – OPOWIEŚĆ
Bez wątpienia najpierw potrzebny jest zarys naszej przygody. W tym celu piszemy krótki tekst, taki na 1-2 strony A4, w którym literackim językiem, z polotem i przytupem, opisujemy wydarzenie. Pamiętajcie, że zakres tego, co opowiadamy, nie może być zbyt szeroki. Warto jednak nakreślić jakieś ramy, zasygnalizować czytelnikowi:
-> kim są postaci, o których czytamy
-> w jakim miejscu jesteśmy
-> co poprzedzało naszą akcję
Na koniec zaś przydałoby się dodać „zaczepkę” do ciągu dalszego, czyli co może stać się później.
Po drugie – SCENARIUSZ
Polot i wyobraźnia to jedno, ale żeby coś obrócić w rzeczywistość, musimy przejść do szczegółów technicznych. Tekst Waszego opowiadania (tak, jest możliwe, że trzeba będzie je skorygować) zaczynamy analizować w szczegółach. Musicie przeanalizować następujące elementy:
- postaci – kto występuje w tej scenie, jak jest ubrany, w co uzbrojony, tutaj także trzeba wziąć pod uwagę charakteryzację (makijaż, maska lub inne)
- scenografia – jak wygląda otoczenie, co jest w pierwszym planie, a co w tle. Szczególna uwaga na:
- oświetlenie – z której strony, jak mocne, o jakiej barwie, sztuczne czy może świece?
- akcesoria – jakie przedmioty są istotne dla sceny, jak one wyglądają? Jakieś konkretne elementy dekoracji? Czy może coś, co mają w rękach bohaterowie? Jak to wygląda?
- dźwięki – czy coś powinno być słyszalne w tle? Krzyki? Może jakieś trzeszczenie, hałasy, wycie, rozmowy? A może właśnie śpiew, trzaskanie ogniska? Jakie dźwięki koniecznie powinny być słyszalne, a jakie są tłem – przykładowo jeśli jesteśmy w lesie to wiadomo, że drzewa szumią, ale może np. słychać jeszcze wycie wilków?
- dialogi – oczywiście w grze nie planujemy dokładnie, co kto powie, ale planując akcję, trzeba przyjąć, co i na jaki temat zostanie powiedziane. Nie musi to być opisane co do słowa, ale potrzebne jest przynajmniej założenie, na jaki temat i jak długo rozmawiają.
- czas i miejsce – co, jak długo i gdzie się dzieje. Mniej więcej, w każdym razie.
- efekty pirotechniczne – dym, iskry czy płomienie to takie podstawowe środki, łatwe do zastosowania, ale może będą potrzebne jakieś bardziej skomplikowane?
- Ostatnim elementem, jaki będzie tu potrzebny, to WRAŻENIE. Mówiąc opisowo – tutaj musisz określić emocje, jakie scena ma wzbudzić (lub przynajmniej – jakie powinna wzbudzić). Ponieważ ludzie są w dużej mierze nieprzewidywalni w swoich emocjach, postaraj się potraktować to jako pewne założenie, można tutaj określić różne możliwości, opcje, jakie uważasz, za prawdopodobne. Ważne jednak, żeby opisać, jak chcesz wywołać określone odczucia u widza/uczestnika sceny (przykładowo – wrażenie oszołomienia można wywołać migającym światłem albo nieregularnym dźwiękiem, emocje strachu czy niepewności – np. ciemnością, dźwiękami warczenia itp)
Zabierając się do drugiej części opisu postaraj się wczuć w rolę aktora (czyli BN-a, NPC-a) albo technika, który będzie to czytał. Spróbuj sformułować wymagania dla sceny tak, aby były zrozumiałe i czytelne, a także wykonalne. Jeśli Twój plan ma szczególne wymagania (np. 500 statystów albo lewitujące platformy… 😉 ), koniecznie to uwzględnij.
Uwaga, zostajemy w sferze marzeń i scenariusz nie musi uwzględniać żadnych kwestii finansowych 🙂
- CZAS TRWANIA:
- ogłoszenie: 07.03.2022
- termin oddawania prac: 20.03.2022
- ogłoszenie wyników: 01.04.2022
- NAGRODY:
- 1 miejsce – zniżka na kwotę 250 zł
- 2 miejsce – zniżka na kwotę 130 zl
- 3 miejsce – zniżka na kwotę 70 zł
WARUNKI OCENY PRAC:
WAŻNE! Podstawowym warunkiem, aby praca była kwalifikowana do nagrody, jest uzyskanie minimum 50% wszystkich punktów!
Dla części literackiej:
Forma stylistyczna tekstu – tekst powinien opowiadać jakieś wydarzenie, krótkie, ale posiadające osadzenie w jakiejś szerszej historii. Tekst musi być klarowny, czytelny, zrozumiały, choć oczywiście można tu użyć różnych środków literackich.
Za to należy się 20% punktów.
Ortografia & interpunkcja – sprawdź przecinki, a także poprawność wypunktowań, upewnij się, że użyte formy wyrazów są poprawne.
Bezbłędność tekstu zapewni 10% punktów
Zawartość merytoryczna tekstu – oceniamy pomysł i kreatywność, a także spójność ze światem gry. To, co opiszesz, nie powinno stać w sprzeczności z tym, co wiemy o świecie gry.
Szczególnie docenimy pomysły nawiązujące do znanych wątków fabularnych, rozwijające je w kreatywny sposób. Za ten aspekt należy się dalsze 20% punktów.
Rozmiar tekstu: do 2 x A4 czcionką arial 12
Dla części technicznej:
Zwrócimy uwagę na każdy z pięciu aspektów:
- dialogi (w formie zarysu) – 10%
- postaci (opis + stroje + charakteryzacja) 10 %
- scenografia (wystrój, akcesoria, oświetlenie, dźwięki) 10%
- efekty specjalne i pirotechnika 10%
- wrażenie czyli efekt emocjonalny 10%
Zapraszamy!
Pamiętajcie, że przystąpienie do konkursu jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU!