NASZ ZESPÓŁ

Nasza kadra to w większości ludzie młodzi, jednak każdy z nich jest po specjalnych szkoleniach – alpinistycznych (jeśli prowadzą zajęcia linowe), terenowo-survivalowych i pierwszej pomocy. Opiekunowie grup mają dobry kontakt z dziećmi i młodzieżą, zwłaszcza opiekunowie na obozach fabularnych, podczas których razem z uczestnikami biorą udział w grze.

Ze względu na charakter naszych zajęć – czy to fabularnych akcji czy wycieczkowych wypraw – opiekunowie grup mają trudne zadanie, muszą zapewnić uczestnikom nie tylko dobrą zabawę, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Z tego powodu przechodzą liczne szkolenia terenowe, znają doskonale okoliczne forty i podczas zajęć na takim obszarze muszą od uczestników egzekwować posłuszeństwo wobec swoich poleceń. Opiekunowie będą także dbać o wzajemne relacje i zachowanie uczestników, jak również o przestrzeganie bezwzględnego zakazu spożywania alkoholu, palenia papierosów czy stosowania innych używek. Oczywiście zasady tyczą się także kadry, staramy się, żeby relacja uczestnik– opiekun bazowała na szacunku, nie zaś prostym egzekwowaniu posłuszeństwa.

Nasza kadra jest przeszkolona w udzielaniu pierwszej pomocy i w przypadku prostych urazów – zadrapań, otarć czy stłuczeń – bez problemu tej pomocy udzieli. W przypadku zachorowań lub poważnych urazów uczestnik zostanie odwieziony do lekarza specjalisty (jest także możliwość wizyty lekarza na terenie obozu) oraz zostanie mu zapewniona odpowiednia opieka.

Kursy i szkolenia naszej kadry:

 • kurs obsługi sztucznych stanowisk alpinistycznych – dla instruktorów, prowadzących zajęcia na linach, prowadzi instruktor Polskiego Związku Alpinizmu;
 • kursy terenowe – dla instruktorów wycieczek oraz kadry obozów, cel – wyrobienie doskonałej znajomości okolicznego terenu, ze szczególnym uwzględnieniem ruin fortów;
 • szkolenie historyczne – z zakresu historii wczesnego średniowiecza z naciskiem na dzieje Wikingów i Słowian, swoisty rodzaj „kursu doświadczalnego” przechodzą w obrębie istniejącej od 2006 r. grupy rekonstrukcyjnej Villsvin Hird;
 • szkolenie survivalowe – kurs z naciskiem psychikę i zapewnienie bezpieczeństwa podopiecznym na wypadek konieczności przebywania przez dłuższy czas w trudnych warunkach terenowych, przechodzą instruktorzy i kadra obozów;
 • kurs pierwszej pomocy przedmedycznej i ratownictwa – obowiązkowy dla instruktorów i wychowawców, prowadzi dyplomowany ratownik medyczny;
 • kurs wychowawcy kolonijnego – obowiązkowy dla wychowawców kolonijnych;
 • kursy aktorskie z elementami kaskaderki – dla kadry obozów Silberberg;


POZNAJ NASZĄ KADRĘ

KADRA STAŁA

Magdalena „Indiana” Baraniak

Współzałożycielka firmy (1998 r.). Twórca obozów fabularnych i świata gry Silberberg.
Doświadczenie:

 • Wychowawca grup kolonijnych od 1997 r.
 • Instruktor zajęć linowych od 1997 r.
 • Kursy survivalowe
 • Kursy pierwszej pomocy przedmedycznej
 • Od 1998 r. badania historii Srebrnej Góry i praca w terenie, w tym praca magisterska nt. lokalnego górnictwa – znajomość Twierdzy Srebrnogórskiej i okolic miasteczka.
 • Od 2004 roku prowadzenie obozów fabularnych Silberberg:
  • Twórca fabuł
  • Wychowawca
  • Animator fabuły
  • Szef zaplecza, specjalizacja- dział techniczny, dział efektów
  • Marketing

Prywatnie:
Absolwentka historii na Uniwersytecie Wrocławskim (2003).
Szefowa (od 2006 r) grupy rekonstrukcyjnej wczesnego średniowiecza „Villsvin Hird”.
Praca z porzuconymi psami, prowadzenie domu tymczasowego.
Od 2020 r. także żołnierz w służbie terytorialnej.
Umiejętności: narciarstwo biegowe, fechtunek historyczny (starty w turniejach historycznych), strzelectwo, łucznictwo.

Paweł „Halfar” Łoza


Współzałożyciel firmy, podoficer rezerwy kompanii specjalnej, ma za sobą kilkanaście lat pracy z młodzieżą i dziećmi. Instruktor, wychowawca, z doskoku konsultant od pierwszej pomocy i realizator co bardziej makabrycznych zabiegów chirurgicznych (wyjmowanie kleszcza nożem, itd)

Zamiłowanie – survival.

Prywatnie – od czasu do czasu narwany kowal i metalurg.


Ola „Lolka” Altman

Obozowicz od nigdy, jako jedna z nielicznych kadrowiczów nigdy nie była uczestnikiem naszych obozów.
W zespole kadry od 2022 r.
zarządzanie Warownią – przyjeżdżając do nas najprawdopodobniej spotkacie Olę w progu halli, witającą Was instrukcją obsługi Warowni i kluczami do chatki
animacja zajęć – Ola prowadzi łucznictwo, wyprawy w teren i inne warowniowe atrakcje
zaplecze Silbera – w 2022 r. Ola pierwszy raz spróbowała sił jako kadrowicz obozów, grała postaci i prowadziła grupy fabularne. Chyba się spodobało, bo…
animacja fabuły – w 2023 r. spotkacie Olę już w roli współtwórcy fabuły i wychowawcy obozowego

W ŻYCIU CODZIENNYM: Po prostu Ola.

ZAINTERESOWANIA/PASJE: Psy! I inne zwierzęta.

OD SZEFA: Ola przywędrowała do nas z wielkiego miasta, poszukując spokoju i prowincjonalnych klimatów. Obowiązkowa, sumienna, pogodna, a jednocześnie charakterna osoba chyba dobrze się poczuła w naszym nieco baśniowym świecie, bo postanowiła zostać z nami na jakiś czas.

KADRA WAKACYJNA

Paula „Aver” Wajgelt

Obozowicz od 2012 r.
W zespole kadry obozów od 2015 r.
Doświadczenie:

 • animator fabuł fantasy
 • zaplecze techniczne – dział strojów oraz akcesoria i charakteryzacja, okazjonalnie działy techniczne. Specjalność – skomplikowane kostiumy np. potworów.
 • współtwórca scenariusza fabularnego
 • współtwórca stron internetowych
 • grafik

W ŻYCIU CODZIENNYM: Absolwent inżynierii akustycznej. Twórca rzeczy niekoniecznie potrzebnych. Samozwańczy dźwiękowiec. Grafik-amator sztuk wszelakich.

MOJE ZAINTERESOWANIA/PASJE: Szeroko pojęta fantastyka. Rekonstrukcja historyczna – należę do grupy Villsvin Hird. Podróże, zwłaszcza w góry. Włażenie w różnej maści tunele i kazamaty. Tworzenie właściwie czegokolwiek – pudełka, krajki, strony internetowe, ubrania, słodkości albo bardzo brzydkie potwory.Student inżynierii akustycznej. Twórca rzeczy niekoniecznie potrzebnych. Grafik-amator-sztuk-wszelakich.

OD SZEFA: Aver jest typem wrażliwym i dzięki temu jako gracz potrafiła odbierać opowieść fabuły bardzo mocno i wyczuwać mało widoczne niuanse. Minęły lata i Aver jako kadrowicz podobnie potrafi operować uczuciami w obrębie fabuły, angażując się i nadając opowieści głębi. Doskonale, a wręcz genialnie poradziła sobie ze swoim pierwszym zadaniem jako opiekun grupy graczy i wszystko wskazuje na to, że to właśnie jest jej najmocniejsza strona – zaangażowanie i prowadzenie uczestników przez opowieść.
Av ma też świetne wyczucie do rękodzieła, ozdób i akcesoriów, nie boi się pracy z narzędziami i wie, jak przerobić byle deskę na klimatowy artefakt.
Do kompletu jej głos chórzystki wspomaga przyogniskowe wysiłki naszych obozowych śpiewaków 😉


Marianna „Marin” Woda

Obozowicz od 2010 r.
Zespół kadrowy od 2017 r.
Doświadczenie:

 • wolontariat – animator fabuły na obozach Silberberg
 • zaplecze obozów – działy strojów i charakteryzacji
 • animator fabuły na obozach

W ŻYCIU CODZIENNYM: Studiuję Prawo Europejskie na Poznańskim UAM. Dodatkowo zdarzało mi się brać udział w wolontariacie, oraz w akcjach promujących wrażliwość na osoby z chorobami psychicznymi. W roku 2018 spędziłam pół roku na wymianie w zakresie projektu Erasmus w Portugalii, Porto.

ZAINTERESOWANIA: Bardzo lubię czytać dobre wiersze i dobre książki. Zdarza mi się śpiewać, chociaż zdecydowanie częściej w samotności, mimo lat treningu śpiewu. Okazjonalnie rysuję lub tworzę inne rzeczy wymagające jakichkolwiek manualnych zdolności, piszę opowiadania i lubię się uczyć. Kocham podróżować i następnym wymarzonym celem jest Kanada 🙂 Dodatkowo kocham zwierzęta, przede wszystkim koty, a jedną z moich nowych miłości stała się joga.

OD SZEFA: Marin pojawiła się na obozach jako uczestnik, w latach 2008 -2010 jej brat Jacek był częścią kadry. Wracając jako wolontariusz, szybko udowodniła, że jest samodzielną, kreatywną i odporną na warunki osobą. Pierwszy rok w szeregach kadry to były głównie działy związane z charakteryzacją i strojami, gdzie Marin często robiła znacznie więcej niż miała w obowiązkach. Uczestnikom natomiast dała się zapamiętać w wyrazistych rolach, do których nie raz wchodziła niemal bez przygotowania – talent improwizacji najwyraźniej Marin ma rodzinny 🙂


Paweł „Magmus” Lewicki

Obozowicz od 2012.
W zespole kadry Silberberg od 2016 r.
Doświadczenie:

 • wolontariat
 • animator fabuły, specjalność – role potworów
 • pomoc w działach technicznych zaplecza

W żYCIU CODZIENNYM: Studiuję Edukację Techniczno-Informatyczną na AGH w Krakowie, czyli innymi słowy zajmuję się informatyką w przemyśle metalurgicznym.

MOJE ZAINTERESOWANIA/PASJE: Ciekawi mnie obróbka metali, zamierzam jeszcze na studiach zbudować swoją małą kuźnię, póki co mam zbudowany 750° piec, ale chciałbym zrobić coś poważniejszego. Lubię też sobie pogać w jakąć dobrą grę komputerową, przez 10 lat trenowałem tenisa ziemnego i gram okazyjnie w stołowego.

OD SZEFA: Magmus należy do ludzi \”niepochopnych\”, ale solidnych. Przez kilka tur wolontariatu pracował z nami sumiennie jako kadet, a teraz zaczyna poważną i odpowiedzialną funkcję kadry.

Ewelina „Nila” Laurentowska

Obozowicz od 2009 r.
Pracownik zaplecza obozów od 2012 r. Obecnie – wsparcie pomocnicze.
Doświadczenie:

 • animator fabuły
 • wychowawca
 • zaplecze – charakteryzacja, stroje, scenografie, specjalizacja w temacie medycyny

W ŻYCIU PRYWATNYM: Skończyłam studia na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu na kierunku Farmacja i na co dzień pracuję w aptece. Chociaż praca na etacie nie pozwala mi na pełen udział w letnich obozach nie jestem jeszcze gotowa pożegnać się z projektem, który pochłaniał mnie przez prawie połowę życia. Przechodzę więc do rezerwy, na stanowisko konsultanta i, w miarę możliwości, współtwórcy larpów weekendowych.

ZAINTERESOWANIA: Literatura nowożytna zwłaszcza fantastyczna i historyczna oraz nowe spojrzenie na klasyczne motywy mitologiczne i baśniowe w szeroko pojętej literaturze młodzieżowej, ograniczenie, ze względu na niedobory talentu, zajmuję się fotografią, muzyką i rysunkiem.

OD SZEFA: Nila, w czasach, gdy była graczem, wyróżniała się chadzaniem własnymi ścieżkami, zawsze miała własne, niepodważalne zdanie i nie bała się wziąć za nie odpowiedzialności. Dzisiejsza Nila także ma tę cechę, bywa z nami, kiedy czas jej na to pozwala, a wówczas emanuje aurą spokoju, opanowania i solidności. Ma żelazne nerwy i potrafi zachować zimną krew w najbardziej stresujących okolicznościach, świetnie radzi sobie też jako opiekun grup, opanowując graczowy żywioł emocji. Na zapleczu działa systematycznie i bez chaosu, co jest nie do przecenienia w realiach pracy na „Silberze”.


Bartłomiej „Szrapnel” Malinowski

Obozowicz od 2013 r.

 • animator fabuły
 • zaplecze – dział techniczny, uzbrojenie, fabularna magia.

W ŻYCIU CODZIENNYM: Student Chemii i Inżynierii Materiałów na Politechnice Wrocławskiej. Człowiek chaos.

MOJE ZAINTERESOWANIA/PASJE: W trakcie swojego krótkiego życia miałem mnóstwo zainteresowań, którym poświęciłem mniej lub więcej czasu. Przez czternaście lat regularnie uczęszczałem na pływalnię, przez siedem lat trenowałem sztuki walki, poza tym zajmowałem się również sportowym strzelaniem z łuku, grą na gitarze klasycznej i basowej oraz namiętnym czytaniem książek wszelakich. Poza tym lubię grać w gry komputerowe, a od jakiegoś czasu jestem aktywnym uczestnikiem grupy rekonstrukcyjnej – Villsvin Hird.

OD SZEFA: Typ chaotyczny niczym jego ksywa, bywa entuzjastyczny i żywiołowy równie często, jak senny i wycofany. Ale Szrap to człowiek sprawdzony w rozmaitych sytuacjach, odporny na warunki i działający bezbłędnie pod presją i przy zmęczeniu. A do specyficznego humoru można się przyzwyczaić 😉

Jakub Malisz

Obozowicz od 2013r.
Kadra od 2018r.
– animator fabuły
– na zapleczu – dział strojów, dział techniczny i inne
W ŻYCIU CODZIENNYM: Student prawa na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu
Wrocławskiego.
ZAINTERESOWANIA: Interesuję się historią prawa i polityki, krawiectwem dawnym i gotowaniem.
Przez parę lat trenowałem aikido i ju-jitsu oraz amatorsko łucznictwo historyczne. W wolnym
czasie czytam fantastykę i gram w RPG-i. Lubię też oglądać stare kryminały.

OD SZEFA: Kuba to ciekawy przykład człowieka wszechstronnego, potrafi się znaleźć w każdym dziale i w każdej roli. Jest świetnym aktorem, a do tego w lot łapie niuanse każdej fabuły, intrygi czy wątku, porządkując nasz fabularny bałagan.

Asia Aszka Kozerska

Obozowicz od 2015 r.
W zespole kadry od 2022 r.
– wolontariat
– animator fabuły
– zaplecze

W ŻYCIU CODZIENNYM: Studentka Historii na Uniwersytecie Śląskim. Artystyczna dusza i samozwańczy grafik.

ZAINTERESOWANIA/PASJE: Kocham rysować i projektować postaci, poza tym uwielbiam gry komputerowe oraz szeroko pojęte fantasy. Wolny czas chętnie spędzam na poszerzaniu listy obejrzanych klasyków filmowych o nowe tytuły.

OD SZEFA: Aszka to jedna z naszych najmłodszych kadrowiczek, niezwykle uzdolniona i żywiołowa osoba, jest naszym zapleczowym ładunkiem energii. Aszka jest świetnym grafikiem, wspaniale rysuje, ale jest też swietną aktorką, a jej role potrafią naprawdę przyprawiać o ciary!

Jagoda Drymel

Obozowicz od 2015 r.
W zespole kadry od 2021 r.
– wolontariat
– animator fabuły
– zaplecze – szefowa przepastnego działu akcesoriów/scenografii

W ŻYCIU CODZIENNYM: Studentka.

ZAINTERESOWANIA/PASJE:

OD SZEFA: Jagoda to mistrzyni świata w rolach charyzmatycznych femme fatale, jeśli ktoś ma wciągnąć naszych graczy w mroczną pułapkę, to pewnie będzie to postać grana przez Jagodę (no, ewentualnie przez Jakuba 😉 ). Jej zawsze pozytywny nastrój potrafią docenić ci, którzy spędzili nieprzespane godziny na trudnych, nocnych akcjach (najlepiej w deszczu czy innym tornadzie). Ostatnio udaje się jej także opanować ciągoty do przejęcia władzy nad światem, jakie prezentuje demoniczna przepastna …. szafa z tiulami scenografii 😉

Krzysiek „Darsen” Wierzbicki

Obozowicz od 2015 r.
W zespole kadry od 2022 r.
– wolontariat
– animator fabuły
– zaplecze

W ŻYCIU CODZIENNYM: Student Biomechaniki Inżynierskiej na Politechnice Wrocławskiej

ZAINTERESOWANIA/PASJE:

OD SZEFA: Krzysiek zaczyna w zespole kadrowym od ról, głównie postaci ofensywnych, szukając swojej specjalności wśród innych silberowych aktywności, jakich potrzebuje zaplecze.

Kuba „Łobuz” Łabuzek

Obozowicz od 2015 r.
W zespole kadry od 2022 r.
– wolontariat
– animator fabuły – odgrywanie ról
– zaplecze – techniczna strona scenografii

W ŻYCIU CODZIENNYM: Miłośnik łażenia po krzakach.

ZAINTERESOWANIA/PASJE:

OD SZEFA: Kuba dołączył do nas niedawno, znajdując swoją niszę w dwóch tematach. Najpewniej spotkacie Łobuza w rolach ofensywnych i dynamicznych antagonistów, najlepiej potworów. Dla równowagi spora część wytworzonych na zapleczu akcesoriów, konstrukcji czy technicznych instalacji prawdopodobnie przeszła przez jego ręce. Kuba więc jest takim bipolarnym kadrowiczem – destrukcja i tworzenie w jednym.

Ale prawie na pewno nie dogonisz go w lesie ….

KADRA WSPIERAJĄCA

Marek „Śmiały” Śmiałek

W zespole kadry od 2016 r.
Doświadczenie:

 • instruktor zajęć na wycieczkach szkolnych
 • animator fabuły
 • zaplecze obozów wakacyjnych – działy techniczne

W żYCIU CODZIENNYM: student UJ na kierunku Informatyka Stosowana oraz programista. Pracowałem również, jako informatyk w Muzeum Narodowym w Krakowie.

MOJE ZAINTERESOWANIA/PASJE: Większość wolnego czasu spędzam na pogłębianiu wiedzy historycznej, zwłaszcza z zakresu wierzeń i religii. Interesuję się również strzelectwem, wspinaczką i aktorstwem.

OD SZEFA: Śmiały nabywał praktyki jako przewodnik i instruktor wycieczek, a także jako kadet na fabułach Silberbergu w poprzednich latach. W 2019 r. pierwszy raz jako kadra na obozach.


Mikołaj „Mikes” Szmyt

W zespole kadrowym obozów od 2016 r.
Doświadczenie:

 • instruktor zajęć dla wycieczek szkolnych
 • animator fabuł ASG
 • animator fabuł fantasy
 • zaplecze techniczne – działy związane z bronią bezpieczną i uzbrojeniem
 • wychowawca młodszych grup
 • wychowawca
 • współtwórca scenariusza fabularnego

W ŻYCIU CODZIENNYM: Studiuję Agroturystykę na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Trenuję wspinaczkę, przez ponad pięć lat trenowałem aikido, a w wolnych chwilach trenuję walkę bronią bezpieczną i wybieram się na strzelanki ASG. Poza tym jestem zapalonym larpowcem i fanem stołowych RPGów, zarówno jako gracz i jako mistrz gry. Nie przepuszczę też okazji by zagłębić się w jakiś wirtualny świat gier komputerowych. Krócej mówiąc, gonię za przygodami i ćwiczę wyobraźnie gdzie tylko można.

ZAINTERESOWANIA: Moją największą pasją są larpy oraz od niedawna ASG. Lubię pracować manualnie, co w wolnych chwilach skutkuje wytwarzaniem broni, ubrań i akcesoriów na larpy. Prowadzę i uczestniczę w sesjach RPG. Uwielbiam literaturę sci-fi i fantasy. Przez pięć lat trenowałem aikido. Następnie przez jakieś pół roku trenowałem wspinaczkę.

OD SZEFA: Istnieją ludzie, którzy swoją energię czerpią z samego faktu istnienia, a tym samym w jakiś tajemniczy sposób ów zasób nigdy im się nie kończy… Istnieje podejrzenie, że Mikes należy do tych osób 😉 Entuzjazm, zaangażowanie i energia, z jaką podchodzi do każdego zadania, szczerze udziela się innym, choć potrafi być męcząca dla otoczenia. Wtedy kierujemy Mikesa na graczy – gracze nigdy nie są (wystarczająco) zmęczeni 😉 Zdecydowanie Mikes to „człowiek od walki” i wszelkich zadań specjalnych, związanych z militarną stroną fabuły, co nie znaczy, że nie radzi sobie z innymi zadaniami aktorskimi czy technicznymi. W każdym razie trzymamy kciuki, zeby jego baterie energii nigdy się nie skończyły 😉
Mikes jest jedną z osób, prowadzących projekt larpa asg „Silberspace”

Filip „Gorvenal” Gembus

Obozowicz od 2014.
Pracownik kadry od 2016 r.
Doświadczenie:

 • wolontariusz – animator fabuły na obozach Silberberg
 • zaplecze – działy techniczne, szczególna specjalizacja to fabularna alchemia

W żYCIU CODZIENNYM: Student inżynierii procesów odlewniczych na AGH w Krakowie.

MOJE ZAINTERESOWANIA/PASJE: W wolnym czasie próbuję z różnym skutkiem wytwarzać reprodukcje biżuterii wczesnośrednioweicznej. Jeżeli metal akurat nie układa się w rękach albo brakuje weny, to przerzucam się na malowanie figurek do gier bitewnych, pieczenie ciast, strzelanie z łuku lub naukę czegoś nowego. Od niedawna należę do drużyny rekonstrukcyjnej Villsvin Hird.

OD SZEFA: Pasjonat wariackich eksperymentów i człowiek o niebanalnej fantazji, choć czasem bywa uosobieniem chaosu. W 2019 r. po kilku latach praktyki jako kadet zaczyna swoją odpowiedzialną przygodę jako kadrowicz.

Paweł Bednorz

Obozowicz od 2011 r.
Kadra od 2018 r.
– animator fabuły
– zaplecze
– pomoc na działach technicznych, scenografii i oświetlenia.
W ŻYCIU CODZIENNYM: Student ekonomii na Uniwersytecie Sussex. Interesuję się również historią i polityką.
MOJE ZAINTERESOWANIA/PASJE: W wolnym czasie trenuję szermierkę sportową, biegam, lubię też pograć w gry komputerowe, a od czasu do czasu testuję cierpliwość moich współlokatorów grą na gitarze. Od zawsze kochałem również czytać książki, w szczególności fantastykę.

OD SZEFA: Paweł to nasz agent specjalny do kontaktów z JKM Królową Wielkiej Brytanii 😉 Na naszych obozach, jeszcze jako gracz, wyszlifował talenty polityczne, więc jest to właściwy człowiek na właściwym miejscu!
A serio, Paweł jest świetnym aktorem, mistrzem opowieści, zwłaszcza komediowej, znakomitym szermierzem, a polityka świata gry pozostała jego wielką sympatią (może nawet kiedyś uda się mu do niej przekonać graczy 🙂

PSIA KADRA

Berta oraz Brytoń, Bjork oraz Beorn – nasze psy pracujące z grupami turystycznymi. Dbają o dobre samopoczucie uczestników (wszak śmiech to zdrowie ;)), o ich kondycje (w rzucaniu patykiem ;)) i zdrowie (wypraszając niepotrzebne kanapki ;)).
Psy są integralną częścią zespołu, pilnują terenu i pracują z dziećmi. Do psiej ekipy dołączają często psiaki przebywające u nas w „domu tymczasowym”.