Opisy programu

Poniżej znajdziecie wszelkie informacje o rodzajach zajęć, jakie realizujemy w obrębie naszych imprez. Chcesz wiedzieć więcej o tym, co będzie się działo na wycieczce czy imprezie? Zapraszamy do zajrzenia tutaj!

Zajęcia alpinistyczne

Zajęcia z gatunku sportów ekstremalnych uważane są z założenia za niebezpieczne. Jednak przy komercyjnej organizacji takich atrakcji żadna firma nie może ryzykować swojego istnienia, podchodząc niefrasobliwie do kwestii ich zabezpieczenia. Do wszystkich zajęć uczestnicy używają kasków i uprzęży alpinistycznych. Każdy element sprzętu używany podczas zajęć posiada odpowiednie atesty (do wglądu). Instruktorzy prowadzący zajęcia to osoby odpowiednio przeszkolone na specjalistycznym kursie pod kątem prowadzenia zajęć dla osób (zwłaszcza dzieci) nieposiadających umiejętności alpinistycznych. Kursy te odbywają się u nas co dwa lata, prowadzi je instruktor taternictwa PZA i wspinaczki wysokogórskiej MSiT, Tomasz Kliś.

Punkty zajęciowe realizujemy w systemie wielokrotnych, uzupełniających się zabezpieczeń. W rezultacie są mniej ryzykowne niż, przykładowo, jazda samochodem. ?
Pracując od 1998 r. nigdy nie mieliśmy żadnego wypadku, który zagroziłby życiu lub zdrowiu uczestników (otarcia kolan czy palców się zdarzają).

Cechą charakterystyczną zajęć alpinistycznych są wrażenia, których dostarczają uczestnikom. Człowiek, który staje na krawędzi, by zjechać w przepaść, musi zmierzyć się z własnym strachem i słabością. Pokonanie ich jest źródłem ogromnej satysfakcji i zadowolenia, a emocje, które wyzwalają się podczas zjazdów, sprawiają, ze stają się one niezapomnianym przeżyciem. Zajęcia takie rozwijają kondycję fizyczna, pomagają przełamać leki, zwiększają samodzielność i wiarę we własne siły,. Są znakomitym przykładem, ze można robić rzeczy pełne adrenaliny, emocjonujące i zarazem bezpieczne. Każdy z punktów alpinistycznych dostępny jest dla osoby w każdym wieku i bez żadnego przygotowania.

Firma „Kortunal” całkowicie odpowiada za bezpieczeństwo osób korzystających z zajęć, pod warunkiem bezwzględnego stosowania się do zaleceń instruktora. Wymagamy tego od naszych uczestników, a w przypadku problemów ze zrozumieniem – instruktorzy przerywają zajęcia.

 • WSPINACZKA SKAŁKOWA – 15 m skalnej ściany, znakomity, łagodny trening wszystkich mięśni, świetna lekcja wytrwałości i uporu.
 • ZJAZDY Z WIADUKTU NA LINACH PIONOWYCH – ok. 30 m w dół, zjazd z niewielką szybkością.
 • KOLEJKA TYROLSKA – szybki zjazd za pomocą przyrządów bloczkowych, na ukośnie rozciągniętych linach z wys. 30 m (z wiaduktu) na odl. 50 m, duża dawka adrenaliny.
 • „PRZELOTKA” – przeprawa na linach poziomych nad zalaną fosą, wymagana odrobina wysiłku;
 • ZJAZDY PRZY SKALNEJ ŚCIANIE – trening technik zjazdowych, czyli jak płynnie zjechać wzdłuż ściany, odbijając się od niej;
 • DRABINKA SZNUROWA – wchodzenie na wiadukt za pomocą chwiejnej i miękkiej drabinki sznurowej – około 30 m;

Survival

Survival (ang. survive – przetrwać) to nauka radzenia sobie w świecie dzikiej przyrody. Nie mylcie tego z dowolnymi zajęciami w terenie!
Współcześnie, gdy większość z nas wychowuje się z daleka od lasów, w bezpiecznych i ciepłych siedzibach, podstawowe umiejętności z tego zakresu stają się nam obce. Szkoda, ponieważ kontakt z naturą daje mnóstwo satysfakcji, wycisza i uspokaja. Ponadto pozwala docenić wartość podstawowych rzeczy, które wydają się nam tak zwyczajne, jak woda i ogień, a także uczy szacunku dla przyrody. Z tego względu zajęcia survivalowe są doskonałym elementem edukacji młodych ludzi. Podobnie jak szkolenia pierwszej pomocy, zajęcia survivalowe uczą umiejętności, które w jakimś momencie życia mogą się okazać nie tylko potrzebne, ale wręcz decydujące o przeżyciu w trudnej sytuacji. Szkoląc się, uświadamiamy sobie, jak ważna z punktu widzenia przetrwania jest psychika i zachowanie sprawnego myślenia.
Ale najważniejsze jest to, że takie zajęcia to po prostu także świetna zabawa!

TYPY ZAJĘĆ

 • rozpalanie i kontrolowania ognia
 • posługiwanie się mapą i kompasem i orientacja w terenie
 • pierwszej pomocy i ratownictwa w terenie
 • pozyskiwania wody i roślin jadalnych, leczniczych oraz przydatnych technicznie
 • stosowanie prostych technik linowych (zjazd w kluczu, węzły ratownicze itp.)

Zajęcia historyczne

Poznanie bliżej okresu wczesnego Średniowiecza to sięgnięcie do samych korzeni współczesnej wspólnoty europejskiej, ale także okazja do przyjrzenia się wzorom i archetypom, z których pełnymi garściami czerpie dzisiejsza kultura masowa. Pojęcia związane z kulturą Wikingów czy dawnych Słowian są obecne we współczesności. Kim był Thor i dlaczego w komiksach dzierży młot? Co to swarzyca? Czym są runy? Co to właściwie jest wiking? 
Dotknięcie przeszłości, doświadczenie przejścia między epokami i kulturami, możliwość „wcielenia się” w dawnego woja, rzemieślnika – to coś, czego możecie doznać dzięki naszym zajęciom.
Zajęcia prowadzą osoby z grupy rekonstrukcji historycznej „Villsvin Hird” w strojach będących replikami ubiorów z okresu X i XI wieku. Zajęcia te znaleźć można w składzie wycieczek, imprez integracyjnych i obozów organizowanych przez „Kortunal”.
Program średniowieczny realizujemy w naszej bazie noclegowej, Warowni – to obiekt stylizowany na średniowieczną osadę, z centralnym budynkiem halli i palisadą.
Zajęcia wymagają minimalnego wysiłku fizycznego, nie więcej niż podczas typowych gier zespołowych, zaś najgorsze, co podczas nich grozi, to sporadycznie siniak lub otarcie. ?

 • „ŻYWA HISTORIA” – krótka prelekcja na temat rekonstrukcji wczesnego średniowiecza, połączona z prezentacją replik sprzętów, ubiorów i uzbrojenia. W trakcie zajęć istnieje możliwość założenia zrekonstruowanego stroju Słowianina lub Wikinga sprzed 1000 lat 🙂 Treść prelekcji dostosowujemy do wieku uczestników, ich poziomu wiedzy oraz zainteresowania tematem. To nie jest obowiązkowa lekcja historii, tylko prezentacja pasji rekonstrukcyjnej 🙂
 • WARSZTATY WOJOWNIKÓW:
  • prezentacja UZBROJENIA wczesnośredniowiecznego wojownika – kolczuga, hełm, miecz, tarcza, topór etc. Możliwość przymierzenia ekwipunku
  • BITWA – kilkuosobowe drużyny „Wikingów” i „Słowian” zmierzą się w krótkiej walce bronią bezpieczną, wzorowaną na typowych dla wczesnego średniowiecza elementach uzbrojenia zaczepnego (miecz + tarcza, topór, długi topór, włócznia)
  • RZUTY WŁÓCZNIĄ do celu
  • RZUTY TOPORKIEM BOJOWYM do celu
 • WARSZTATY HISTORYCZNEGO RZEMIOSŁA:
  • NAUKA TKANIA – wspólne lub indywidualne wykonywanie ozdobnego wełnianego pasa (krajki), który będzie można po powrocie zawiesić w klasie jako pamiątkę.
  • DAWNE PISMO – Każdy uczestnik będzie mógł wypisać swoje imię prawdziwym ptasim piórem na czerpanym papierze oraz wykonać samodzielnie tabliczkę (skóra utwardzana w wosku lub drewno), na której wyryje zapisane runicznie swoje imię lub symbol.
  • KULINARIA – wspólne wykonywanie i pieczenie podpłomyków, które będą częścią kolacji przy ognisku
  • NAUKA ROZPALANIA OGNIA ZA POMOCĄ KRZESIWA – tradycyjny sposób rozpalania ognia przy użyciu krzemienia, stali i „hubki”
  • TWORZENIE ŚWIEC – z plastrów naturalnej węzy wosku pszczelego
  • BARWIERSTWO – na ognisku, posługując się roślinami i prostą chemią (sól, ocet) barwimy na różne kolory kawałki naturalnych tkanin (wełna, len).

ŁUCZNICTWO

Łuk to jeden z najstarszych rodzajów broni, jakie opanował człowiek. Od prehistorii, przez czasy starożytne, długo po tym, jak wynaleziono broń prochową, łuk był skutecznym narzędziem polowań i walki.
Używamy łuków laminatowych – czyli sklejanych z wielu warstw drewna i tworzywa, wykonanych na dwóch historycznych pierwowzorach:
– DŁUGI ŁUK – zwany czasem „angielskim”, broń angielskiej i walijskiej piechoty okresu średniowiecza
– ŁUK REFLEKSYJNY – przybył do Europy ze wschodu wraz z plemionami koczowników. Krótszy, wygodny do walki konnej, o charakterystycznym łamanym kształcie.

ZAJĘCIA:

 • NAUKA STRZELANIA Z ŁUKÓW – podstawy celowania, postawy łuczniczej i strzelanie do tarczy.
 • TURNIEJ ŁUCZNICZY – konkurs strzelania z łuków tradycyjnych, dla najlepszych dyplomy na papierze czerpanym z lakową pieczęcią. Dla zwycięzcy nagroda.
 • BITWA ŁUCZNIKÓW – starcie kontaktowe uczestników, uzbrojonych w specjalne strzały zabezpieczone miękką gumowo-filcową pacyną. Strzelcy używają lekkich (max 12 kg naciągu) łuków, są wyposażeni w stroje i maski ochronne (podobnie jak przy np. paintballu). W bitwie bierze udział kilku (4-8) strzelców, którzy korzystając z różnych osłon terenowych muszą wyeliminować przeciwników. Zabawa daje uczestnikom mnóstwo adrenaliny i świetną zabawę 🙂

STRZELANIE Z BRONI AIRSOFT:

Broń ASG (Air Soft Gun) to rodzaj bezpiecznych replik prawdziwej broni strzeleckiej, napędzanych bateriami lub gazem. ASG strzela plastikowymi kulkami, jednocześnie zachowując formę i pokrój prawdziwej broni.
ASG w wersji kontaktowej to bardzo dynamiczna zabawa, wyzwalająca duże emocje i integrująca grupy.

SPRZĘT
Używamy replik o prędkości wylotowej kulki nie większej niż 400fps (feet per second). Są to repliki karabinków szturmowych (karabinki M4A1 oraz „kosmiczne” karabinki Thundermaul) i pistoletów (maszynowe MP5 oraz samopowtarzalne colty i H&K). Tak na strzelnicy jak i w trakcie gry kontaktowej uczestnicy otrzymają do dyspozycji różne modele.

BEZPIECZEŃSTWO
Obowiązkowym sprzętem ochronnym są atestowane okulary balistyczne oraz maska ochronna na twarz, dodatkowym wyposażeniem mogą być kamizelki. Przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa (bezwzględny zakaz zdejmowania okularów ochronnych w trakcie strzelania) jedynym przykrym skutkiem kontaktowej strzelanki mogą być sporadyczne siniaki.

W obrębie wycieczek proponujemy dwa rodzaje zajęć z ASG:

 • STRZELNICA – statyczne strzelanie do celu. Możliwość spokojnego opanowania pozycji strzeleckiej i zgrywania przyrządów.
 • KONTAKTOWA GRA ASG – to dynamiczna strzelanka, w której biorą udział 2 drużyny uczestników (każda po 2 osoby). Uczestnicy poruszają się na zamkniętym i zabezpieczonym obszarze, dążąc do eliminacji drużyny przeciwnika i/lub do zajęcia najważniejszego elementu strategicznego w grze. W ramach gry każdy otrzymuje wyposażenie w postaci okularów balistycznych, maski ochronnej na twarz (obowiązkowo) oraz stroju ochronnego (kamizelka, rękawice ochronne).
  Gra trwa ok. 10 minut dla jednej zmiany.

Zajęcia poprzedza instruktaż, dotyczący bezpieczeństwa użytkowania.

WYCIECZKI, WYPRAWY I GRY TERENOWE

ZWIEDZANIE FORTÓW TWIERDZY SREBRNOGÓRSKIEJ
Trasa obejmuje główne obiekty północno-zachodniej flanki Twierdzy, przede wszystkim umocnienia Chochołów. Forty te najwięcej ucierpiały podczas francuskiego oblężenia w 1807 r. i obecnie stanowią trwałą, ale niezwykle piękną ruinę, gdzie na gruzach ludzkich dzieł przyroda stworzyła niepowtarzalne środowisko.Spacer będzie obejmował przejścia przez fosy, wejścia do kazamat i różne trudniejsze do przejścia miejsca. Jest to trasa terenowa i uczestnicy muszą się spodziewać przejść bezdrożami, zejść do fos czy do kazamat, ale nie wymaga większej niż przeciętna sprawności.

FORT DONJON
Zwiedzanie głównego fortu twierdzy to spacerowa trasa wiodąca przez jego bastiony, kazamaty, koronę. Nie wymaga dodatkowego wyposażenia ani ubrania. Z Przełęczy do fortu wiedzie asfaltowa droga. Na samym forcie grupa trafia pod opiekę przewodnika, umundurowanego tak, jak obrońcy Twierdzy w XVIII w.
Na zamówienie wycieczkę można wzbogacić o takie atrakcje, jak wystrzał armatni, pokaz wystrzału z broni czarnoprochowej czy inne atrakcje.

WYPRAWA SZLAKIEM DAWNYCH TUNELI i SZTOLNI SREBRA – w dzień lub w nocy, eksploratorska, przełajowa trasa z wąskimi tunelami i sztolniami pod górami.
Uwaga! Po powrocie z tej wyprawy ubranie z pewnością będzie nadawało się do prania! Weźcie ze sobą ubranie do wybrudzenia oraz wygodne buty terenowe z porządną podeszwą. Konieczne będą także latarki, minimum jedna na trzy osoby.

NOCNE GRY TERENOWE:
zabawy oparte na grach harcerskich, angażujące całą grupę. Polegają na oswojeniu uczestników z lasem i ciemnością, obie te rzeczy (zwłaszcza połączone) wydają się przeciętnemu człowiekowi dosyć straszne, nie stanowią natomiast żadnego realnego zagrożenia.

 • POCZTA ROBIN HOODA – polega na przekazaniu przez las informacji na zasadzie głuchego telefonu za pomocą dwuosobowych posterunków rozstawionych co kilkadziesiąt metrów na leśnej drodze. Cała zabawa opiera się na fakcie, ze podczas gry pod żadnym pozorem nie wolno używać latarek.
 • WIECZNY OGIEŃ – to świeca lub pochodnia ustawiona w środku lasu. Strzegą jej Strażnicy uzbrojeni w mocne latarki. Choć sami nie mogą zmieniać miejsc, światłem mogą dosięgnąć każdego nieostrożnego, a wtedy ten odpada z gry. Celem uczestników jest oczywiście zgaszenie Wiecznego Ognia. Rzecz polega zatem na umiejętnym skradaniu się, a także na umiejętności odpowiedniego zamaskowania się.
 • FORT ESCAPE – wyprawa na jeden z pobliskich fortów Twierdzy Srebrnogórskiej, gdzie w scenerii starych kazamat grupa uczestników będzie miała do rozwiązania serię zagadek i łamigłówek, związanych m.in. z historią fortecy. Grze towarzyszy atmosfera tajemniczości i przygody, samo zadanie natomiast będzie wymagało współpracy w kilku zespołach.

Konieczne będą latarki, a także strój i obuwie terenowe.

JAZDA KONNA

Zajęcia dla początkujących, mające na celu oswojenie się z koniem, zdobycie podstawowej wiedzy o jeździe konnej. Każdy uczestnik spędzi w siodle około 15 minut, pod okiem instruktora. Zajęcia prowadzone są na pełnowymiarowej ujeżdżalni Ośrodka Jeździeckiego „Gawra” w Srebrnej Górze. Prowadzi je p. Krystyna Susłowska – instruktor rekreacji ruchowej ze specjalnością jeździectwa i hipoterapii oraz Przodownik Górskiej Turystyki Jeździeckiej PTTK.

SPŁYW PONTONOWY

Spływ obejmuje trasę tzw. Przełomem Bardzkim na Nysie Kłodzkiej , jednym z najpiękniejszych szlaków spływowych w Polsce i trwa około 3 godz. W cenie spływu Uczestnicy otrzymują miejsce w pontonie, pagaj, kamizelkę, warunek – maksymalnie czworo dzieci na pontonie 6 osobowym. Cena nie obejmuje dojazdów (ustalane indywidualnie).
Organizatorem spływów jest firma SKI-RAFT