Opisy programu

Poniżej znajdziecie wszelkie informacje o rodzajach zajęć, jakie realizujemy w obrębie naszych imprez. Chcesz wiedzieć więcej o tym, co będzie się działo na wycieczce czy imprezie? Zapraszamy do zajrzenia tutaj!

Zajęcia alpinistyczne

Zajęcia linowe to nie tak rzadka już forma sportu, najczęściej spotykana w postaci sztucznych ścianek wspinaczkowych oraz parków linowych. Nie trzeba chyba przekonywać, że aktywność na wysokości to świetna forma spędzania czasu. Cechą charakterystyczną zajęć alpinistycznych są wrażenia, których dostarczają uczestnikom. Człowiek, który staje na krawędzi, by zjechać w przepaść, musi zmierzyć się z własnym – absolutnie naturalnym – strachem. Pokonanie go jest źródłem ogromnej satysfakcji i zadowolenia, a emocje, które wyzwalają się podczas zjazdów, sprawiają, ze stają się one niezapomnianym przeżyciem. Zajęcia takie rozwijają kondycję fizyczna, pomagają przełamać leki, zwiększają samodzielność i wiarę we własne siły.

BEZPIECZEŃSTWO
Są to oczywiście zajęcia z gatunku sportów ekstremalnych i mogą być uważane z założenia za niebezpieczne. I rzeczywiście mogą być ryzykowne, jeśli zlekceważy się zasady bezpieczeństwa. U nas dbają o to przeszkoleni instruktorzy – uczestnik zajęć nie jest pozostawiony sam sobie, a instruktor dba o bezpieczeństwo i sprawdza każdy element zabezpieczeń non stop.
Używamy oczywiście wyłącznie sprzętu posiadającego atesty (UIAA, ewentualnie EN)). Instruktorzy prowadzący zajęcia to osoby odpowiednio przeszkolone na specjalistycznym kursie pod kątem prowadzenia zajęć dla osób (zwłaszcza dzieci) początkujących. Kursy te odbywają się u nas co kilka lat, prowadzi je instruktor taternictwa PZA i wspinaczki wysokogórskiej MSiT, Tomasz Kliś.

Dobra zabawa jest ważna, ale bezpieczeństwo jest ważniejsze. Odpowiadamy całkowicie za bezpieczeństwo osób korzystających z zajęć, pod warunkiem bezwzględnego stosowania się do zaleceń instruktora, dlatego wymagamy tego od naszych uczestników, a w przypadku braku zrozumienia – instruktorzy przerywają zajęcia.

Pracując od 1998 r. nigdy nie mieliśmy żadnego wypadku, który zagroziłby życiu lub zdrowiu uczestników (otarcia kolan czy palców się zdarzają).

ZAJĘCIA, JAKIE PROWADZIMY
Nie mamy stałych instalacji linowych, każde zajęcia wymagają rozłożenia stanowiska alpinistycznego w konkretnym miejscu. Dlatego też na tych zajęciach przyjmujemy grupy minimum 10-osobowe.

 • WSPINACZKA SKAŁKOWA – 15 m skalnej ściany, znakomity, łagodny trening wszystkich mięśni, świetna lekcja wytrwałości i uporu.
 • ZJAZDY Z WIADUKTU NA LINACH PIONOWYCH – ok. 30 m w dół, zjazd z niewielką szybkością.
 • KOLEJKA TYROLSKA – szybki zjazd za pomocą przyrządów bloczkowych, na ukośnie rozciągniętych linach z wys. 30 m (z wiaduktu) na odl. 50 m, duża dawka adrenaliny (ze względu na problemy terenowe ten punkt chwilowo jest zawieszony)
 • „PRZELOTKA” – przeprawa na linach poziomych nad zalaną fosą, wymagana odrobina wysiłku;
 • ZJAZDY PRZY SKALNEJ ŚCIANIE – trening technik zjazdowych, czyli jak płynnie zjechać wzdłuż ściany, odbijając się od niej;
 • DRABINKA SZNUROWA – wchodzenie na wiadukt za pomocą chwiejnej i miękkiej drabinki sznurowej – około 30 m;

Każdy z punktów alpinistycznych dostępny jest dla osoby w każdym wieku i bez żadnego przygotowania.

Survival

Survival (ang. survive – przetrwać) to sztuka radzenia sobie w trudnych warunkach, których się nie spodziewaliśmy.
Nie należy mylić tego z dowolnymi zajęciami outdorowymi! 😉 Nie należy mylić go także z bushcraftem czyli zaplanowanym i dobrze przygotowanym wypadem na łono dzikiej przyrody.
Współcześnie, gdy większość z nas wychowuje się z daleka od lasów, w bezpiecznych i ciepłych siedzibach, podstawowe umiejętności radzenia sobie w terenie stają się nam obce. Szkoda, bo kontakt z naturą daje mnóstwo satysfakcji, wycisza i uspokaja. Pozwala docenić wartość podstawowych rzeczy, które wydają się nam tak zwyczajne, jak woda i ogień, uczy szacunku dla przyrody

Podobnie jak szkolenia pierwszej pomocy, zajęcia survivalowe uczą umiejętności, które w jakimś momencie życia mogą się okazać nie tylko potrzebne, ale wręcz decydujące o przeżyciu w trudnej sytuacji. Szkoląc się, uświadamiamy sobie, jak ważna z punktu widzenia przetrwania jest psychika i zachowanie sprawnego myślenia.
Ale najważniejsze jest to, że takie zajęcia to po prostu także świetna zabawa!

ZAJĘCIA, KTÓRE PROWADZIMY:

 • rozpalanie i kontrolowania ognia
 • posługiwanie się mapą i kompasem, orientacja w terenie
 • pierwszej pomocy i ratownictwa w terenie
 • pozyskiwania i uzdatniania wody
 • wyszukiwania roślin jadalnych, leczniczych oraz przydatnych technicznie
 • stosowanie prostych technik linowych (zjazd w kluczu, węzły ratownicze itp.)

REKONSTRUKCJA HISTORYCZNA – średniowiecze

Poznanie bliżej okresu wczesnego średniowiecza to sięgnięcie do samych korzeni współczesnej wspólnoty europejskiej, ale także okazja do przyjrzenia się wzorom i archetypom, z których pełnymi garściami czerpie dzisiejsza kultura masowa. Pojęcia związane z kulturą Wikingów czy dawnych Słowian są obecne we współczesności. Kim był Thor i dlaczego w komiksach dzierży młot? Co to swarzyca? Czym są runy? Co to właściwie jest wiking? 
Dotknięcie przeszłości, doświadczenie przejścia między epokami i kulturami, możliwość „wcielenia się” w dawnego woja, rzemieślnika – to coś, czego możecie doświadczyć dzięki naszym zajęciom.
Zajęcia prowadzą osoby z grupy rekonstrukcji historycznej „Villsvin Hird” w strojach będących replikami ubiorów z okresu X i XI wieku. Zajęcia te znaleźć można w składzie wycieczek, imprez integracyjnych i obozów organizowanych przez „Kortunal”.
Program średniowieczny realizujemy w naszej bazie noclegowej, Warowni – to obiekt stylizowany na średniowieczną osadę, z centralnym budynkiem halli i palisadą.
Zajęcia wymagają minimalnego wysiłku fizycznego, nie więcej niż podczas typowych gier zespołowych, zaś najgorsze, co podczas nich grozi, to sporadycznie siniak lub otarcie. ?

 • „ŻYWA HISTORIA” – krótka prelekcja na temat rekonstrukcji wczesnego średniowiecza, połączona z prezentacją replik sprzętów, ubiorów i uzbrojenia. W trakcie zajęć istnieje możliwość założenia zrekonstruowanego stroju Słowianina lub Wikinga sprzed 1000 lat 🙂 Treść prelekcji dostosowujemy do wieku uczestników, ich poziomu wiedzy oraz zainteresowania tematem. To nie jest obowiązkowa lekcja historii, tylko prezentacja pasji rekonstrukcyjnej 🙂
 • WARSZTATY WOJOWNIKÓW:
  • prezentacja UZBROJENIA wczesnośredniowiecznego wojownika – kolczuga, hełm, miecz, tarcza, topór etc. Możliwość przymierzenia ekwipunku
  • BITWA – kilkuosobowe drużyny „Wikingów” i „Słowian” zmierzą się w krótkiej walce bronią bezpieczną, wzorowaną na typowych dla wczesnego średniowiecza elementach uzbrojenia zaczepnego (miecz + tarcza, topór, długi topór, włócznia)
  • RZUTY WŁÓCZNIĄ do celu
  • RZUTY TOPORKIEM BOJOWYM do celu
 • WARSZTATY HISTORYCZNEGO RZEMIOSŁA:
  • NAUKA TKANIA – wspólne lub indywidualne wykonywanie ozdobnego wełnianego pasa (krajki), który będzie można po powrocie zawiesić w klasie jako pamiątkę.
  • DAWNE PISMO – Każdy uczestnik będzie mógł wypisać swoje imię prawdziwym ptasim piórem na czerpanym papierze oraz wykonać samodzielnie tabliczkę (skóra utwardzana w wosku lub drewno), na której wyryje zapisane runicznie swoje imię lub symbol.
  • KULINARIA – wspólne wykonywanie i pieczenie podpłomyków, które będą częścią kolacji przy ognisku
  • NAUKA ROZPALANIA OGNIA ZA POMOCĄ KRZESIWA – tradycyjny sposób rozpalania ognia przy użyciu krzemienia, stali i „hubki”
  • TWORZENIE ŚWIEC – z plastrów naturalnej węzy wosku pszczelego
  • BARWIERSTWO – na ognisku, posługując się roślinami i prostą chemią (sól, ocet) barwimy na różne kolory kawałki naturalnych tkanin (wełna, len).

ŁUCZNICTWO

Łuk to jeden z najstarszych rodzajów broni, jakie opanował człowiek. Od prehistorii, przez czasy starożytne, długo po tym, jak wynaleziono broń prochową, łuk był skutecznym narzędziem polowań i walki.
Używamy łuków laminatowych – czyli sklejanych z wielu warstw drewna i tworzywa, wykonanych na dwóch historycznych pierwowzorach:
– DŁUGI ŁUK – zwany czasem „angielskim”, broń angielskiej i walijskiej piechoty okresu średniowiecza
– ŁUK REFLEKSYJNY – przybył do Europy ze wschodu wraz z plemionami koczowników. Krótszy, wygodny do walki konnej, o charakterystycznym łamanym kształcie.

STATYCZNIE, DYNAMICZNIE I KONTAKTOWO
Łucznictwo może mieć formę strzelania do tarczy, ale równie dobrze może to być dynamiczna i pełna emocji strzelanka. Do tej ostatniej używamy strzał z pacyną na końcu, a uczestnicy chronią twarz specjalnymi maskami. Strzelanie do tarcz zresztą również może mieć różną postać – na celność, na skupienie (trafienie wielu strzał w możliwie najmniejszy obszar), na czas czy też do wahadła. W przygotowaniu mamy także tor łuczniczy do strzelania w marszu.

ZAJĘCIA:

 • NAUKA STRZELANIA Z ŁUKÓW – zaczynamy od postawy strzeleckiej, nauki celowania (łuki tradycyjne nie mają przyrządów celowniczych) i prostego strzelania do tarczy.
 • TURNIEJ ŁUCZNICZY – konkurs strzelania z łuków tradycyjnych, dla najlepszych dyplomy na papierze ozdobnym z lakową pieczęcią. Dla zwycięzcy – upominek.
 • BITWA ŁUCZNIKÓW – starcie kontaktowe strzelców, uzbrojonych w specjalne strzały zabezpieczone gumową pacyną. Strzelcy używają lekkich (max 12 kg naciągu) łuków, są wyposażeni w maski ochronne (podobnie jak przy np. paintballu). W bitwie bierze udział kilku (2-6) strzelców, którzy korzystając z różnych osłon terenowych muszą wyeliminować przeciwników. Zabawa daje uczestnikom mnóstwo adrenaliny i świetną zabawę 🙂

STRZELANIE Z ASG

Repliki ASG (Air Soft Gun) są zazwyczaj wykonane na wzór i podobieństwo rzeczywistej broni, mają napęd elektryczny (baterie) gazowy lub sprężynowy. ASG strzela plastikowymi kulkami 6 mm, jednocześnie zachowując formę i pokrój prawdziwej broni.
ASG w wersji kontaktowej to bardzo dynamiczna zabawa, wyzwalająca duże emocje i integrująca grupy.

SPRZĘT
Używamy replik o prędkości wylotowej kulki nie większej niż 400fps (feet per second). Są to modele karabinków szturmowych (karabinki M4A1 oraz „kosmiczne” karabinki Thundermaul) i pistoletów (maszynowe MP5 oraz samopowtarzalne colty i H&K). Tak na strzelnicy jak i w trakcie gry kontaktowej uczestnicy otrzymają do dyspozycji różne modele.

BEZPIECZEŃSTWO
Obowiązkowym sprzętem ochronnym są atestowane okulary balistyczne oraz maska ochronna na twarz, dodatkowym wyposażeniem mogą być kamizelki i rękawice ochronne. Przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa (bezwzględny zakaz zdejmowania okularów ochronnych w trakcie strzelania) jedynym przykrym skutkiem kontaktowej strzelanki mogą być sporadyczne siniaki.

W obrębie wycieczek proponujemy dwa rodzaje zajęć z ASG:

 • STRZELNICA – statyczne strzelanie do celu. Możliwość spokojnego opanowania pozycji strzeleckiej i zgrywania przyrządów.
 • KONTAKTOWA GRA ASG – to dynamiczna strzelanka, w której biorą udział 2 drużyny uczestników (każda po 2 osoby). Uczestnicy poruszają się na zamkniętym i zabezpieczonym obszarze, dążąc do eliminacji drużyny przeciwnika i/lub do zajęcia najważniejszego elementu strategicznego w grze. W ramach gry każdy otrzymuje wyposażenie w postaci okularów balistycznych, maski ochronnej na twarz (obowiązkowo) oraz stroju ochronnego (kamizelka, rękawice ochronne).
  Gra trwa ok. 10 minut dla jednej zmiany.

Zajęcia poprzedza instruktaż, dotyczący bezpieczeństwa użytkowania.
WAŻNE! Do gry polecamy strój z długimi rękawami i nogawkami – pozwala to nieco ograniczyć dyskomfort przy trafieniach.

WYCIECZKI I WYPRAWY

ZWIEDZANIE FORTÓW TWIERDZY SREBRNOGÓRSKIEJ
Trasa obejmuje główne obiekty północno-zachodniej flanki Twierdzy, przede wszystkim umocnienia Chochołów. Forty te najwięcej ucierpiały podczas francuskiego oblężenia w 1807 r. i obecnie stanowią trwałą, ale niezwykle piękną ruinę, gdzie na gruzach ludzkich dzieł przyroda stworzyła niepowtarzalne środowisko. Spacer będzie obejmował przejścia przez fosy, wejścia do kazamat i różne trudniejsze do przejścia miejsca. Jest to trasa terenowa i uczestnicy muszą się spodziewać przejść bezdrożami, zejść do fos czy do kazamat, ale nie wymaga większej niż przeciętna sprawności.

WYPRAWA SZLAKIEM DAWNYCH TUNELI i SZTOLNI SREBRA – w dzień lub w nocy, eksploratorska, przełajowa trasa z wąskimi tunelami i sztolniami pod górami.
Uwaga! Po powrocie z tej wyprawy ubranie z pewnością będzie nadawało się do prania! Weźcie ze sobą ubranie do wybrudzenia oraz wygodne buty terenowe z porządną podeszwą. Konieczne będą także latarki, minimum jedna na trzy osoby.

GRY TERENOWE I FABULARNE

FORT ESCAPE –
Wyobraźcie sobie, że macie takiego kolegę… specyficznego, miłośnika eksploracji i  dolnośląskich tajemnic….

Tak zaczyna się gra w chwilę po tym, gdy po zmroku dotrzecie na opuszczony fort. Co dalej?
Poszukiwanie kolejnych podpowiedzi, eksponatów, łącznie wątków składających się we wskazówki, pokazujące dalszą drogę… Mroczne kazamaty, tajemnicze korytarze, kryjące niebezpieczne znaleziska.
Gra na forcie to rewelacyjna przygoda na wieczór. W podstawowej wersji proponujemy ją dla grupy do 15 osób, ale mamy także opcję dla grupy szkolnej do 30 osób.
Potrzebujecie:
– porządnych butów! Teren fortecznych ruin nie wybacza  kiepskiego obuwia,
– latarek
– oraz zamówienia gry minimum na tydzień przed przyjazdem
Gra zaczyna się, gdy o umówionej godzinie zgłosicie się do Halli, tam otrzymujecie plan oraz instrukcje, jak dotrzeć na Fort….
Drużyna: Grać może wspólnie od 2 do kilkunastu osób.
Czas: Gra powinna zmieścić się w około godzinie + dotarcie na fort to zazwyczaj ok. 20 minut x2
Miejsce: Jeden z pobliskich fortów Twierdzy Srebrnogórskiej.
Zamówienie: Aby zrealizować grę, potrzebujemy Waszego zamówienia nie później niż na tydzień przed grą! (niestety na ostatnią chwilę się nie da).
Koszt obejmuje całość gry niezależnie od liczby osób.

WAROWNIA QUEST
A co, gdyby tak… przypadkowo pod swoim łóżkiem w Warowni znaleźć mapę do skarbu ….

Tak mogłaby się zaczynać nasza gra i wcale nie mówimy, że tak właśnie nie będzie! Aby jednak rozpocząć grę, musisz udać się do bufetu w Halli, gdzie odbierzesz klucze początkowe do gry. Nasz człowiek w Halli będzie także Waszym przewodnikiem, w razie czego możecie się do niego zwrócić po podpowiedź.
To zabawa podobna do popularnych escape roomów, tylko oczywiście znikąd nie musisz uciekać, a celem będzie… A tego już nie zdradzimy!
Możesz spodziewać się zagadek, łamigłówek, skrytek, kodów, mechanizmów i innych atrakcji, nie możemy też zagwarantować, że nie będzie niespodziewanych zwrotów akcji…
Drużyna: Grać może wspólnie od 2 do kilkunastu osób.
Czas: Gra powinna zmieścić się w około godzinie.
Miejsce: Całość gry odbywa się na terenie Warowni i bezpośrednio przyległym. Gra nie jest zależna od pogody ani pory dnia, choć polecamy grę po zmroku.
Zamówienie: Aby zrealizować grę, potrzebujemy Waszego zamówienia nie później niż na tydzień przed grą! (niestety na ostatnią chwilę się nie da).
Koszt obejmuje całość gry niezależnie od liczby osób.

LARP NA ZAMÓWIENIE

Larp to wyjątkowy rodzaj przygody – może być tak grą, zabawą towarzyską, jak i próbą charakteru, swoistą terapią ducha, może przybierać formy edukacyjne albo psychologiczne. Polega na wcieleniu się w wybraną postać i przeżywaniu zaplanowanych lub improwizowanych wydarzeń.
My proponujemy larp w formie gry przygodowej w naszym autorskim świecie Silberberg. W tym uniwersum, w konwencji fantasy, prowadzimy wielodniowe gry fabularne od 2004 r. Uczestnicy wcielają się w postaci wojowników, czarodziejów, mogą na czas gry zostać krasnoludem czy elfem, by po krótkim wprowadzeniu zanurzyć się na całą dobę w wielkiej przygodzie.
Drużyna: Grać może wspólnie od 2 do kilkunastu osób.
Czas: Gra w wersji podstawowej jest przewidziana na ok. 12 h.
Miejsce: Warownia oraz okoliczne lasy, forty, sztolnie.
Zamówienie: W przypadku tej gry potrzebujemy uzgodnić termin na minimum 14 dni wcześniej.
Koszt obejmuje całość gry niezależnie od liczby osób.

ZAJĘCIA
REALIZOWANE PRZY WSPÓŁPRACY Z INNYMI

Nie wszystkie zajęcia wykonujemy i obsługujemy sami – ostatecznie nie można znać się na wszystkim! Wymienione poniżej atrakcje możemy jednak dla Was zarezerwować u organizatorów, za których profesjonalizm i jakość możemy zaręczyć 🙂

FORT DONJON

Zwiedzanie głównego fortu twierdzy to spacerowa trasa wiodąca przez jego bastiony, kazamaty, koronę. Nie wymaga dodatkowego wyposażenia ani ubrania. Z Przełęczy do fortu wiedzie asfaltowa droga. Na samym forcie grupa trafia pod opiekę przewodnika, umundurowanego tak, jak obrońcy Twierdzy w XVIII w.
Na zamówienie wycieczkę można wzbogacić o takie atrakcje, jak wystrzał armatni, pokaz wystrzału z broni czarnoprochowej czy inne atrakcje.
Zwiedzanie Donjona realizuje fantastyczna ekipa przewodników i rekonstruktorów z Twierdzy Srebrnogórskiej.

JAZDA KONNA

Zajęcia dla początkujących, mające na celu oswojenie się z koniem, zdobycie podstawowej wiedzy o jeździe konnej. Każdy uczestnik spędzi w siodle około 15 minut, pod okiem instruktora. Zajęcia prowadzone są na pełnowymiarowej ujeżdżalni Ośrodka Jeździeckiego „Gawra” w Srebrnej Górze. Prowadzi je p. Krystyna Susłowska – instruktor rekreacji ruchowej ze specjalnością jeździectwa i hipoterapii oraz Przodownik Górskiej Turystyki Jeździeckiej PTTK.

SPŁYW PONTONOWY

Spływ obejmuje trasę tzw. Przełomem Bardzkim na Nysie Kłodzkiej , jednym z najpiękniejszych szlaków spływowych w Polsce i trwa około 3 godz. W cenie spływu Uczestnicy otrzymują miejsce w pontonie, pagaj, kamizelkę, warunek – maksymalnie czworo dzieci na pontonie 6 osobowym. Cena nie obejmuje dojazdów (ustalane indywidualnie).
Organizatorem spływów jest firma SKI-RAFT.