Obozy SILBERBERG

OBOZY LARPOWE – CO TO JEST?

Larp (Live Action Role Playing), to gra fabularna, w której uczestnicy wcielają się w postaci i uczestniczą w wydarzeniach, które kreuje nasza kadra. Działania, decyzje i emocje graczy współtworzą niesamowitą, pełną przygód historię. Staramy się, aby warunki fabuły były możliwie realistyczne – tzn gramy w wymyślonym świecie fantasy, ale zmęczenie, deszcz czy mroczne ruiny są jak najbardziej prawdziwe. Świat gry, czyli fantastyczne rasy, magię i walkę, także staramy się pokazać możliwie dosłownie dzięki strojom, skomplikowanej charakteryzacji, akcesoriom, czy wreszcie rozmaitym efektom specjalnym i pirotechnicznym.

Czym się różnimy od innych obozów larpowych?
Większość takich imprez ma formę warsztatów z rozmaitych aspektów około-larpowych z różnymi ciekawymi dodatkami, natomiast same larpy stanowią ich uzupełnienie.
Na naszych obozach larpowych natomiast FABUŁA TRWA BEZ PRZERWY przez cały czas (po krótkich warsztatach 1 wieczoru), 24h na dobę, przez kilka dni.

WEEKEND LARPOWY – co to jest?

Poza wakacjami trudno jest o dni wolne poza weekendem, więc organizujemy krótkie, bo trwające tylko nieco dłużej niż dobę, gry larpowe. Gra jest bardziej intensywna, często trwa całą noc, jest więc mało snu, a dużo emocji, zmieniają się nieco zasady (np. wszelkie projekty magiczne zatwierdzamy przed larpem), ale świat gry pozostaje ten sam.
WAŻNE! Weekend larpowy nie jest placówką wypoczynku w sensie prawnym. Co prawda zapewniamy opiekę wychowawców dla niepełnoletnich uczestników, to warunki gry są dostosowane do wieku powyżej 16 lat i wymagają samodzielności graczy.

GOTOWY DO GRY!

Co jest ważne – uczestnictwo nie wymaga wcześniejszego przygotowania, predyspozycji ani skomplikowanego sprzętu. Wszystko, co potrzebne do gry, Uczestnik ma zapewnione w cenie obozu czy weekendu larpowego – podstawowy strój, broń, akcesoria, a także opiekę animatorów, którzy pomogą w opanowaniu zasad i informacji o świecie gry. Nasi opiekunowie pomagają także w dobraniu postaci.

NA CZYM TO POLEGA?

Obóz larp rozpoczyna się od wyboru postaci, w jakie uczestnicy wcielą się podczas gry (postaci zgłaszamy przed przyjazdem). Mogą określić wiele szczegółów, takich jak profesja, pochodzenie czy fantastyczna rasa. Gracze dostają także na czas gry odpowiednie, utrzymane w klimacie larpa stroje (chyba, że posiadają własne) i bezpieczne uzbrojenie, by – po uprzednich warsztatach – przejść do samej fabuły.
Kolejne dni i noce upływają na uczestnictwie w różnych, niespodziewanych wydarzeniach. Gracze stawiają czoła napotkanym przeciwnościom, odkrywają tajemnice, walczą, eksplorują świat gry. Spotykają rozmaite postaci, w jakie się wcielają się doświadczeni opiekunowie i animatorzy gry. W trwającą fabułę wplecione są różne aktywności, takich jak nocne pilnowanie obozowiska, wyprawy terenowe, skradanie się, potyczki, pertraktacje, a przede wszystkim stopniowe rozwiązywanie tajemnicy, jaka stanowi podstawę każdej fabuły. Uczestnicy bez przerwy pozostają w świecie gry, a wydarzenia, jakie napotkają, mogą mieć miejsce zarówno w dzień, jak i w nocy.

Obozy larpowe to dla przeważającej większości uczestników niesamowite doświadczenie, które na zawsze pozostaje w ich pamięci. Często w kolejnych latach decydują się ponownie wziąć udział w tej przygodzie. Jeszcze przez długi czas po zakończeniu larpa gracze prowadzą ożywione rozmowy na temat fabuły, wspólnie ją analizują, a nawet tworzą związane z nią opowiadania, grają w sesje RPG osadzone w świecie gry, a także uczestniczą w rozgrywkach strategicznych i weekendowych larpach, które mają realny wpływ na realia obozów w kolejnych latach.

ZASADY GRY

W obozach larpowych przenosimy do świata rzeczywistego to, co znacie z filmów, książek i gier. Tutaj naprawdę staniecie się swoimi postaciami. To Wy, a nie przysłowiowy rzut kostką, zdecydujecie o losach swoich postaci. A Wasze decyzje przyniosą realne konsekwencje. Na potrzeby obozu – larpa opracowaliśmy specjalny system gry, uwzględniający w maksymalnym stopniu warunki świata realnego. Grając, będziecie zatem musieli pamiętać o ranach, zmęczeniu i innych nieprzyjemnych rzeczach, a magia nie będzie łatwym remedium na wszelkie problemy. Poczujecie wszystko to, co Wasze postaci – adrenalinę, euforię, smak zwycięstwa, ale i zmęczenie, strach, klęskę. To jedyna okazja, żeby – przy minimum wyobraźni – znaleźć się naprawdę w ożywionym świecie fantasy.

WALKA odbywa się z pomocą specjalnych, bezpiecznych replik broni (twór z pianki lub poliuretanu pokryty lateksem) i – wyzwalając niezłą adrenalinę – pozwala toczyć niemal realistyczną walkę bez żadnych obrażeń.

MAGIA z kolei urealnia się dzięki grze aktorskiej, ale także pomagamy jej różnymi efektami specjalnymi

POSTACI

Postaci, odgrywane przez uczestników obozów larpowych, to średnia pragnień i możliwości gracza. Obowiązuje zasada, że „umiesz to, co rzeczywiście umiesz”. Tutaj nie będą za niego wygrywać punkty i współczynniki, gracz ze wszystkimi wyzwaniami gry będzie musiał zmierzyć się sam. Jako wojownik wielokrotnie stanie do walki z silniejszymi, jako mag będzie musiał zapamiętać zaklęcia i rzucić je bezbłędnie, jako tropiciel zmierzy się z lasem i ciemnością. Ale w każdym przypadku podstawą będzie entuzjazm i zaangażowanie w fabułę, jeżeli tego nie zabraknie, z wszystkim innym każdy gracz z pewnością sobie poradzi.

SCENARIUSZ

Realia gry osadzone są w świecie fantasy, zabarwionym klimatem średniowiecza. Terenem obozu larpowego jest Twierdza Srebrnogórska (i okolice), której forty, fosy i kamienne kazamaty same tworzą doskonałe tło do gry i umieszczenia wśród ruin jakiejś straszliwej tajemnicy 😉 Grę realizuje ponad 10-osobowy zespół organizatorów, doświadczonych i obeznanych z terenem i szczególnymi wymogami tej zabawy. Fabuła, oprócz potyczek, zawsze zawiera elementy skomplikowanej intrygi, zagadki do rozwikłania, zadania terenowe, wyprawy, często nawet z noclegiem w terenie i rozliczne elementy, które ożywiają świat gry, jak festyny czy targowiska. Wielokrotnie użyte zostaną efekty specjalne i liczne akcesoria – skomplikowane instalacje terenowe, kostiumy, artystyczna charakteryzacja – po to, by na te kilka dni trwania obozu, przenieść uczestników w niezwykłe realia larpa!

RÓŻNE OBOZY – RÓŻNE LARPY

Imprezy larpowe, tak obozy wakacyjne, jak i weekendy, są zróżnicowane pod względem średniego wieku uczestników. W naszej ofercie znajdują się zarówno letnie obozy młodzieżowe, jak warianty weekendów dla dzieci lub dorosłych. Wiek, podany w tabeli imprez, jest sugestią z naszej strony – w końcu nie o datę urodzenia chodzi, a przede wszystkim o dojrzałość emocjonalną i kondycję uczestników. Nie wprowadzamy zróżnicowania na imprezy dla początkujących i weteranów – osobom, które mają mniejsze (lub żadne) doświadczenie w larpach zostaną przydzieleni fabularni opiekunowie, którzy pomogą odnaleźć się w świecie gry. Większość larpów weekendowych jest przeznaczona raczej dla starszych uczestników – mają one nieco inne zasady gry, często bardziej wymagające i nastawione na jeszcze większy realizm.

WSZYSTKIE INFORMACJE O ZASADACH, AKCESORIACH I ŚWIECIE GRY, A TAKŻE O POPRZEDNICH EDYCJACH – ZNAJDZIECIE NA STRONIE GRY „SILBERBERG”

  • OBÓZ URWIS
    To obóz przeznaczony dla najmłodszych, dostosowany dla wieku 8-13 lat, odbywa się najczęściej w pierwszej połowie lipca.
  • SILBERBERG: (Główna fabuła wakacyjna)
    7-dniowa fabuła w dwóch wersjach – dla starszych (powyżej 16 lat) i młodszych (13 -16 lat) uczestników. Gra ma charakter przygodowy z elementami mistycznymi i politycznymi, są przewidziane wątki dla osób zaangażowanych w świat gry, jak i dla tych, którzy są w tym nowi.
  • SILBERBERG: (weekend larpowy)
    Odbywa się w przypadku uzbierania minimum chętnych osób, w lecie lub jesienią. To najczęściej bardzo intensywna fabuła (dużo wydarzeń, mało spania) dedykowana dla zaawansowanych uczestników (albo odważnych nowicjuszy 😉 ).